klasa VII C

Przeszłość geologiczna Polski

Pokaż na mapie fizycznej Polski miejsca występowania surowców mineralnych, na podstawie tabeli s.20-21, mapy s.37. Przygotuj się do odpowiedzi.

2021-11-28 19:00:15 ET
Artur Haraburda
11 grudnia 2021

Zadanie domowe

Na ostatnich zajeciach czytalismy fragment powieści Bolesława Prusa pt. "Lekcja Anielki" str. 39-41. Odpowiadaliśmy na pytania: Kim są bohaterki opowiadania "Anielka"? Jak wyglądały lekcje dziewczynki? Kim były guwernantki? Czy wszystkie dzieci żyjące w XIX wieku miały taki sam dostęp do nauki? Scharakteryzowaliśmy Anielkę i jej guwernantkę oraz dyskutowaliśmy na temat cech charakteru uczniów.
Zadanie:
1. Naucz sie czytać fragment opowiadania :"Lekcja Anielki" str. 39-41.
2. Odpowiedz na pytanie: Jakim TY jesteś uczniem? ( mozesz uzyc wyrazy z żółtej ramki str. 42).
3 Naucz sie kolędę : " Dziś w stajence" ( tekst zamieściłam poniżej).
Kolędę można oglądnąć na you tube: https://www.youtube.com/watch?v=HwgbZ4DDhJI

2021-11-28 11:36:52 ET
4 listopada 2021

Historia 6:Dzialalnosc politycznai kultura polska na przelomie XIX i XX wieku.

1.Ugrupowania i partie polityczne.
2.Rozwoj kultury polskiej.

NOTATKA
Na przełomie XIX i XX wieku powstało kilka ruchów :socjalistycznych,narodowych i ludowych.Najstarszym do dzisiaj istniejącym jest ruch ludowy, Poskie Stronnictwo Ludowe (PSL).Jednak po rewolucji w Rosji w 1905 r. wysunęły się dwie grupy
PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej). Opcja proaustriacka -Józefa Piłsudskiego ,opcja prorosyjska -Romana Dmowskiego.
Pozniej gdy utworzyła się nadzieja na niepodległość powstały organizacje niepodległościowe .We Lwowie „Związek Strzelecki” -W.Sikorski,W Krakowie towarzystwo „Strzelec”-Józef Piłsudski .
Mimo,ze Polacy byli prześladowani we wszystkich zaborach rozwijała
się Polska kultura.Poeci ,pisarze,malarze postanowili przedstawiać historie,która podnosiła na duchu rodaków .
Wśród wybitnych twórców możemy wymienić poetów :Bolesław Prus
-„Lalka” Maria Konopnicka-poetka i autorka noweli „Nasza Szkapa” oraz bajek dla dzieci.Stanislaw Wyspianski -dramatopisarz i malarz
autor utworu „Wesele”.Henryk Sienkiewicz autor między innymi trylogii „Ogniem i mieczem”, „Pan Wlodyjowski”, „Potop”.Jan Matejko
na swoich obrazach przedstawiał ważne wydarzeniahistoryczne takie jak „Bitwa pod Grunwaldem” czy „Hołd Pruski”.Helena Modrzejewska. była jedna z najwybitniejszych aktorek teatralnych.
Do najwybitniejszych przedstawicieli kultury Mlodej Polski w literaturze zaliczamy :S. Wyspiańskiego ,Władysława Raymonta i Stefana Żeromskiego.

1.Cwiczenie 3 str. 53.(odpowiedzi znajdziesz w notatce)
2.Dla chetnych na dodatkowa ocene cwiczenie 5 str.53.

Kochani uczniowie ,notatki prosze drukowac i wklejac do zeszytu.(nie przepisywac).

2021-11-16 20:28:11 ET
Andrzej Sokolowski
13 listopada 2021

Zadanie domowe

Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy legendę : "Piast Kołodziej" str 26-27. Rozmawialismy o starym, słowiańskim zwyczaju postrzyżyny oraz odpowiadalismy na pytania pod tekstem 1-8 str. 27.

Zadanie domowe:
- Naucz sie czytać fragment legendy "Piast Kołodziej".
- Wykonaj ćwiczenie 1 str. 28 (fioletowa ramka).

Do zobaczenia w sobotę!

2021-11-15 10:31:27 ET
20 listopada 2021

Ludność Polski

W zeszycie opisz jedną z polskich tradycji, którą razem z najbliższymi zachowujesz mieszkając w USA.
Powodzenia Artur H

2021-11-09 19:39:33 ET
Artur Haraburda
20 listopada 2021

Zadanie domowe

Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy opowiadanie pt.:" Prawda została ogłoszona" str. 52-53. Odpowiedzieliśmy na pytania :Kim byli Mikołaj Kopernik i Joachim Retyk? Czym sie zajmował astronom? Co głosiła heliocentryczna teoria Kopernika? oraz pytania 1, 2,3,4 str.54.

Praca domowa:
1. Naucz sie czytać fragment czytanki " Prawda została ogłoszona ".
2. Odpowiedz pisemnie na pytanie 1, 2 i 4 str. 54 (dla osób, które NIE PRZEPISAŁY notatki z tablicy)

Zycze Wam dobrego tygodnia i do zobaczenia za tydzień!

2021-11-07 10:40:41 ET
13 listopada 2021