Witamy na stronie Szkoły Języka Polskiego w New Britain. Adres Naszej Szkoły: Polish Language School, Inc., P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221, Zajęcia szkolne odbywają się w New Britain High School (2 piętro) 110 Mill St New Britain, CT 06053, Tel. 860 604-7797 e-mail biuro.szkolajp@gmail.com

 

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Zadania domowe
klasa VII BStrona: 1 | Następna

 

- - - Strona 1 z 30 - - -

 


Przeszłość geologiczna Polski

 
Pokaż na mapie fizycznej Polski miejsca występowania surowców mineralnych, na podstawie tabeli s.20-21, mapy s.37. Przygotuj się do odpowiedzi.

 

 

 

2021-11-28 18:57:44 ET
Artur Haraburda
11 grudnia 2021

 

 

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II - New Britain, Connecticut
110 Mill Street - New Britain, CT 06050-2221 - United States of America

Zadanie domowe

 
Na ostatnich zajeciach czytalismy fragment powieści Bolesława Prusa pt. "Lekcja Anielki" str. 39-41. Odpowiadaliśmy na pytania: Kim są bohaterki opowiadania "Anielka"? Jak wyglądały lekcje dziewczynki? Kim były guwernantki? Czy wszystkie dzieci żyjące w XIX wieku miały taki sam dostęp do nauki? Scharakteryzowaliśmy Anielkę i jej guwernantkę oraz dyskutowaliśmy na temat cech charakteru uczniów.
Zadanie:
1. Naucz sie czytać fragment opowiadania :"Lekcja Anielki" str. 39-41.
2. Odpowiedz na pytanie: Jakim TY jesteś uczniem? ( mozesz uzyc wyrazy z żółtej ramki str. 42).
3 Naucz sie kolędę : " Dziś w stajence" ( tekst zamieściłam poniżej).
Kolędę można oglądnąć na you tube: https://www.youtube.com/watch?v=HwgbZ4DDhJI

 

 

 

Załącznik nr 1:

 

 

 

 

2021-11-28 11:35:03 ET
Elżbieta Cieślak
4 listopada 2021

 


Zadanie domowe

 
Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy legendę : "Piast Kołodziej" str 26-27. Rozmawialismy o starym, słowiańskim zwyczaju postrzyżyny oraz odpowiadalismy na pytania pod tekstem 1-8 str. 27.

Zadanie domowe:
- Naucz sie czytać fragment legendy "Piast Kołodziej".
- Wykonaj ćwiczenie 1 str. 28 (fioletowa ramka).

Do zobaczenia w sobotę!

 

 

 

2021-11-15 10:30:50 ET
Elżbieta Cieślak
20 listopada 2021

 


Ludność Polski

 
W zeszycie opisz jedną z polskich tradycji, którą razem z najbliższymi zachowujesz mieszkając w USA.
Powodzenia Artur H

 

 

 

2021-11-09 19:38:02 ET
Artur Haraburda
20 listopada 2021

 


Zadanie domowe

 
Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy opowiadanie pt.:" Prawda została ogłoszona" str. 52-53. Odpowiedzieliśmy na pytania :Kim byli Mikołaj Kopernik i Joachim Retyk? Czym sie zajmował astronom? Co głosiła heliocentryczna teoria Kopernika? oraz pytania 1, 2,3,4 str.54.

Praca domowa:
1. Naucz sie czytać fragment czytanki " Prawda została ogłoszona ".
2. Odpowiedz pisemnie na pytanie 1, 2 i 4 str. 54 (dla osób, które NIE PRZEPISAŁY notatki z tablicy)
### KONKURS####
Szkolny konkurs na kartkę Świąteczna w temacie SZOPKA BOŻONARODZENIOWA.
Dowolna technika wykonania, kartkę należny zrobić samodzielnie i przynieść do szkoły do 20 listopada. Kartki, które wygrają konkurs zostaną wysłane do przyjaciol naszej szkoły oraz będą dostępne do zakupu na kiermaszu świątecznym.Powodzenia!

Drodzy Uczniowie! Bardzo dziękuje, za pozostawienie porządku w klasie po zajeciach.:)
Zycze Wam dobrego tygodnia i do zobaczenia za tydzień!

 

 

 

2021-11-07 10:38:39 ET
Elżbieta Cieślak
13 listopada 2021

 


Historia#5:Ziemie polskie po powstaniu styczniowym.

 
1.Powstanie styczniowe.
2.Zycie Polakow po powstaniu styczniowym.

NOTATKA

Trzydzieści lat po powstaniu listopadowym,później po wielu walkach w różnych regionach”Wiosna Ludów” narastał wśród Polaków większy patriotyzm. Chęć uzyskania większej autonomi(samodzielności ,niezależności ) oraz wspomniany patriotyzm był przyczyna POWSTANIA STYCZNIOWEGO .
Bezpośrednia przyczyna była tak zwana(tzw.)”BRANKA”, czyli pobór Polaków do armii Carskiej.
Walki powstania miały charakter wojny partyzanckiej.Powstanie trwało od 22 stycznia 1863 r. ,zastało wygasać w 1864 r. po śmierci ostatniego przywódcy -Romualda Traugutta .Choć na Podlasiu walki można było spotkać w 1865 roku.
Zycie Polaków nie należało do przyjemnych.Zaczęły się wielkie REPRESJE (prześladowania ),ponadto zlikwidowano KRÓLESTWO POLSKIE.
Na terenach przyszłego Kraju Nadwiślańskiego nastąpiła kompletna rusyfikacja i germanizacja.Polegała głównie na narzucaniu ich języków w szkołach i urzędach ,wdrażaniu ich kultury i zasad postępowania .
Inaczej było w zaborze austriackim,gdzie pozostawiono język i kulturę za poddaństwo i spokój .Nawet w urzędach mogli pracować Polacy po polsku.
To tam powstawały później grupy patriotyczne dążące do odzyskania niepodległej Poski.Na pozostałych terenach przegrane powstanie przytłumiło patriotyzm poprzez prześladowania ,lecz nie odebrano go zupełnie .
Powstanie wniosło ducha w cały naród ,pozostała myśl , która pokazywała ,ze możemy osiągnąć sukces -WOLNOŚĆ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.

 

 

 

2021-11-01 19:44:37 ET
Andrzej Sokolowski
30 października 2021

 


- - - Strona 1 z 30 - - -

 

Strona: 1 | Następna 

 

"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Strona zasilana przez
Internetowy Serwis Edukacyjny

Potrzebujesz stronę internetową dla Twojej szkoły?

Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.

Promuj Twój biznes z nami!

Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.

Potrzebujesz stronę internetową lub web hosting?

Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.


Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:

 

internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org

 

"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

 

 

"DOM SAMOTNEJ MATKI" (Visitation House) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny