klasa VII B

Przeszłość geologiczna Polski

Pokaż na mapie fizycznej Polski miejsca występowania surowców mineralnych, na podstawie tabeli s.20-21, mapy s.37. Przygotuj się do odpowiedzi.

2021-11-28 18:57:44 ET
Artur Haraburda
11 grudnia 2021

Zadanie domowe

Na ostatnich zajeciach czytalismy fragment powieści Bolesława Prusa pt. "Lekcja Anielki" str. 39-41. Odpowiadaliśmy na pytania: Kim są bohaterki opowiadania "Anielka"? Jak wyglądały lekcje dziewczynki? Kim były guwernantki? Czy wszystkie dzieci żyjące w XIX wieku miały taki sam dostęp do nauki? Scharakteryzowaliśmy Anielkę i jej guwernantkę oraz dyskutowaliśmy na temat cech charakteru uczniów.
Zadanie:
1. Naucz sie czytać fragment opowiadania :"Lekcja Anielki" str. 39-41.
2. Odpowiedz na pytanie: Jakim TY jesteś uczniem? ( mozesz uzyc wyrazy z żółtej ramki str. 42).
3 Naucz sie kolędę : " Dziś w stajence" ( tekst zamieściłam poniżej).
Kolędę można oglądnąć na you tube: https://www.youtube.com/watch?v=HwgbZ4DDhJI

2021-11-28 11:35:03 ET
4 listopada 2021

Zadanie domowe

Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy legendę : "Piast Kołodziej" str 26-27. Rozmawialismy o starym, słowiańskim zwyczaju postrzyżyny oraz odpowiadalismy na pytania pod tekstem 1-8 str. 27.

Zadanie domowe:
- Naucz sie czytać fragment legendy "Piast Kołodziej".
- Wykonaj ćwiczenie 1 str. 28 (fioletowa ramka).

Do zobaczenia w sobotę!

2021-11-15 10:30:50 ET
20 listopada 2021

Ludność Polski

W zeszycie opisz jedną z polskich tradycji, którą razem z najbliższymi zachowujesz mieszkając w USA.
Powodzenia Artur H

2021-11-09 19:38:02 ET
Artur Haraburda
20 listopada 2021

Zadanie domowe

Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy opowiadanie pt.:" Prawda została ogłoszona" str. 52-53. Odpowiedzieliśmy na pytania :Kim byli Mikołaj Kopernik i Joachim Retyk? Czym sie zajmował astronom? Co głosiła heliocentryczna teoria Kopernika? oraz pytania 1, 2,3,4 str.54.

Praca domowa:
1. Naucz sie czytać fragment czytanki " Prawda została ogłoszona ".
2. Odpowiedz pisemnie na pytanie 1, 2 i 4 str. 54 (dla osób, które NIE PRZEPISAŁY notatki z tablicy)
### KONKURS####
Szkolny konkurs na kartkę Świąteczna w temacie SZOPKA BOŻONARODZENIOWA.
Dowolna technika wykonania, kartkę należny zrobić samodzielnie i przynieść do szkoły do 20 listopada. Kartki, które wygrają konkurs zostaną wysłane do przyjaciol naszej szkoły oraz będą dostępne do zakupu na kiermaszu świątecznym.Powodzenia!

Drodzy Uczniowie! Bardzo dziękuje, za pozostawienie porządku w klasie po zajeciach.:)
Zycze Wam dobrego tygodnia i do zobaczenia za tydzień!

2021-11-07 10:38:39 ET
13 listopada 2021

Historia#5:Ziemie polskie po powstaniu styczniowym.

1.Powstanie styczniowe.
2.Zycie Polakow po powstaniu styczniowym.

NOTATKA

Trzydzieści lat po powstaniu listopadowym,później po wielu walkach w różnych regionach”Wiosna Ludów” narastał wśród Polaków większy patriotyzm. Chęć uzyskania większej autonomi(samodzielności ,niezależności ) oraz wspomniany patriotyzm był przyczyna POWSTANIA STYCZNIOWEGO .
Bezpośrednia przyczyna była tak zwana(tzw.)”BRANKA”, czyli pobór Polaków do armii Carskiej.
Walki powstania miały charakter wojny partyzanckiej.Powstanie trwało od 22 stycznia 1863 r. ,zastało wygasać w 1864 r. po śmierci ostatniego przywódcy -Romualda Traugutta .Choć na Podlasiu walki można było spotkać w 1865 roku.
Zycie Polaków nie należało do przyjemnych.Zaczęły się wielkie REPRESJE (prześladowania ),ponadto zlikwidowano KRÓLESTWO POLSKIE.
Na terenach przyszłego Kraju Nadwiślańskiego nastąpiła kompletna rusyfikacja i germanizacja.Polegała głównie na narzucaniu ich języków w szkołach i urzędach ,wdrażaniu ich kultury i zasad postępowania .
Inaczej było w zaborze austriackim,gdzie pozostawiono język i kulturę za poddaństwo i spokój .Nawet w urzędach mogli pracować Polacy po polsku.
To tam powstawały później grupy patriotyczne dążące do odzyskania niepodległej Poski.Na pozostałych terenach przegrane powstanie przytłumiło patriotyzm poprzez prześladowania ,lecz nie odebrano go zupełnie .
Powstanie wniosło ducha w cały naród ,pozostała myśl , która pokazywała ,ze możemy osiągnąć sukces -WOLNOŚĆ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.

2021-11-01 19:44:37 ET
Andrzej Sokolowski