klasa VII A

Przeszłość geologiczna Polski

Pokaż na mapie fizycznej Polski miejsca występowania surowców mineralnych. Na podstawie tabeli s.20-21, mapy s.37, przygotuj się do odpowiedzi.

2021-11-28 18:55:25 ET
Artur Haraburda
11 grudnia 2021

Zadanie domowe

Na ostatnich zajeciach czytalismy fragment powieści Bolesława Prusa pt. "Lekcja Anielki" str. 39-41. Odpowiadaliśmy na pytania: Kim są bohaterki opowiadania "Anielka"? Jak wyglądały lekcje dziewczynki? Kim były guwernantki? Czy wszystkie dzieci żyjące w XIX wieku miały taki sam dostęp do nauki? Scharakteryzowaliśmy Anielkę i jej guwernantkę oraz dyskutowaliśmy na temat cech charakteru uczniów.
Zadanie:
1. Naucz sie czytać fragment opowiadania :"Lekcja Anielki" str. 39-41.
2. Odpowiedz na pytanie: Jakim TY jesteś uczniem? ( mozesz uzyc wyrazy z żółtej ramki str. 42).
3 Naucz sie kolędę : " Dziś w stajence" ( tekst zamieściłam poniżej).
Kolędę można oglądnąć na you tube: https://www.youtube.com/watch?v=HwgbZ4DDhJI

2021-11-28 11:36:09 ET
4 listopada 2021

Zadanie domowe

Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy legendę : "Piast Kołodziej" str 26-27. Rozmawialismy o starym, słowiańskim zwyczaju postrzyżyny oraz odpowiadalismy na pytania pod tekstem 1-8 str. 27.

Zadanie domowe:
- Naucz sie czytać fragment legendy "Piast Kołodziej".
- Wykonaj ćwiczenie 1 str. 28 (fioletowa ramka).

Do zobaczenia w sobotę!

2021-11-15 10:25:01 ET
20 listopada 2021

Ludność Polski

W zeszycie opisz jedną z polskich tradycji, którą razem z najbliższymi zachowujesz mieszkając w USA.
Powodzenia Artur H

2021-11-09 19:36:12 ET
Artur Haraburda
20 listopada 2021

Zadanie domowe

Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy opowiadanie pt.:" Prawda została ogłoszona" str. 52-53. Odpowiedzieliśmy na pytania :Kim byli Mikołaj Kopernik i Joachim Retyk? Czym sie zajmował astronom? Co głosiła heliocentryczna teoria Kopernika? oraz pytania 1, 2,3,4 str.54.

Praca domowa:
1. Naucz sie czytać fragment czytanki " Prawda została ogłoszona ".
2. Odpowiedz pisemnie na pytanie 1, 2 i 4 str. 54 (dla osób, które NIE PRZEPISAŁY notatki z tablicy)

Zycze Wam dobrego tygodnia i do zobaczenia za tydzień!

2021-11-07 10:39:52 ET
13 listopada 2021

Historia#5

1.Powstanie styczniowe.
2.Zycie Polakow po powstaniu styczniowym.

NOTATKA

Trzydzieści lat po powstaniu listopadowym,później po wielu walkach w różnych regionach”Wiosna Ludów” narastał wśród Polaków większy patriotyzm. Chęć uzyskania większej autonomi(samodzielności ,niezależności ) oraz wspomniany patriotyzm był przyczyna POWSTANIA STYCZNIOWEGO .
Bezpośrednia przyczyna była tak zwana(tzw.)”BRANKA”, czyli pobór Polaków do armii Carskiej.
Walki powstania miały charakter wojny partyzanckiej.Powstanie trwało od 22 stycznia 1863 r. ,zastało wygasać w 1864 r. po śmierci ostatniego przywódcy -Romualda Traugutta .Choć na Podlasiu walki można było spotkać w 1865 roku.
Zycie Polaków nie należało do przyjemnych.Zaczęły się wielkie REPRESJE (prześladowania ),ponadto zlikwidowano KRÓLESTWO POLSKIE.
Na terenach przyszłego Kraju Nadwiślańskiego nastąpiła kompletna rusyfikacja i germanizacja.Polegała głównie na narzucaniu ich języków w szkołach i urzędach ,wdrażaniu ich kultury i zasad postępowania .
Inaczej było w zaborze austriackim,gdzie pozostawiono język i kulturę za poddaństwo i spokój .Nawet w urzędach mogli pracować Polacy po polsku.
To tam powstawały później grupy patriotyczne dążące do odzyskania niepodległej Poski.Na pozostałych terenach przegrane powstanie przytłumiło patriotyzm poprzez prześladowania ,lecz nie odebrano go zupełnie .
Powstanie wniosło ducha w cały naród ,pozostała myśl , która pokazywała ,ze możemy osiągnąć sukces -WOLNOŚĆ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.

2021-11-01 19:46:36 ET
Andrzej Sokolowski