klasa VII A

Zajęcia 14 maja.

Podczas sobotnich zajęć oglądaliśmy film pt.:"Szatan z siódmej klasy" zrealizowany na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego o tym samym tytule. (Link zamieszczony poniżej). Na kolejnych zajeciach skończymy go oglądać oraz porozmawiamy na temat charakterystyki głównych bohaterów oraz fabuły filmu.

Proszę pamiętać o przyniesieniu na zajęcia wypożyczonych ze szkoły podręczników do literatury i geografii .Wszyscy uczniowie musza je oddać przed zakończeniem roku szkolnego .

2022-05-17 06:52:28 ET
21 maja 2022

Zajęcia 7 maja.

Na ostatnich zajeciach przeczytaliśmy opowiadanie pt:" Przyjaciel Automateusza" i odpowiadalismy na pytania :1-7 str 16. Uczniowie samodzielnie sporządzili notatkę.

Temat:" Przyjaciel Automateusza"- Stanislaw Lem. W jakim celu Automateusz udal sie do wynalazcy?

Zadanie:
1. Naucz sie czytać fragment czytanki (str. 14-15).
2. Odpowiedz na pytanie : Czy w przyszłości roboty i komputery zastąpią człowieka? ( Napisz przynajmniej 3-4 zdania.)

2022-05-09 14:57:33 ET
14 maja 2022

Rolnictwo i przemysł w Polsce

Na podstawie tekstu i map s.12 i s.80 z podręcznika :
1. Narysuj w zeszycie mapę Polski i zaznacz 6 najkorzystniejszych reginów dla rolnictwa.
2. Wybierz 6 okręgów przemysłowych i napisz jakie województwa zajmują swoim obszarem.
Powodzenia Artur H.

2022-05-02 18:05:56 ET
Artur Haraburda
14 maja 2022

Zajęcia 30 kwietnia.

Na zajeciach rozmawialiśmy na temat bardzo dawnych czasów, kiedy państwo polskie jeszcze nie istniało, a ziemie pomiędzy Odra i Wisla zamieszkiwały plemiona słowiańskie. Bursztyn, zwany "zlotem północy" byl bardzo popularnym surowcem, po który kupcy przyjeżdżali z odległych krajów.
Po krótkim wprowadzeniu przeczytaliśmy "Opowieść o bursztynie", a następnie uczniowie podzieleni na grupy odpowiadali na pytania (1-8 str.22) i na ich podstawie sporządzili notatkę. Odpowiedzieliśmy rowniez na pytania: Co to jest bursztyn? Jak on powstał? Którędy wiódł 'Bursztynowy szlak'?
Temat: Zofia Kossak -Szczucka "Opowieść o bursztynie". Dlaczego bursztyn nazywany byl "zlotem północy?

Zadanie:
1. Naucz sie czytać fragment czytanki "Opowieść o bursztynie".
2. Proszę aby osoby NIEOBECNE na zajeciach , odpowiedziały na pytania : Co to jest bursztyn? Do czego byl wykorzystywany bursztyn? Na co Słowianie wymieniali bursztyn? ( przeczytaj informacje z ramki na stronie 23)

2022-05-02 13:53:26 ET
7 maja 2022

Zajecia 23 kwietnia

Na sobotnich zajeciach rozmawialiśmy na temat streszczania rożnych tekstów literackich (liryka, epika, dramat) i nieliterackich (np. reportaże informacyjne, artykuły naukowe, felietony, wywiady) .Przeczytaliśmy jakie są zasady streszczania tekstów oraz jakie słownictwo powinniśmy używać robiąc streszczenie. Uczniowie samodzielnie zaznaczyli w każdym akapicie, otrzymanego tekstu, najważniejsze informacje czyli streścili każdy akapit. Przeczytaliśmy fragment opowiadania :"Wybory najmilszej" str. 135 a następnie uczniowie samodzielnie streścili czytankę.

Temat: Jak napisać streszczenie ? Praca z tekstem.

Wklej do zeszytu kartkę z informacja: Jak napisać streszczenie? oraz Przydatne słownictwo . (Kopia w załączniku)
Podkreśl kolorowym pisakiem najważniejsze informacje.

Zadanie:
Przeczytaj opowiadanie,wybrany przez siebie rozdział z książki, lub oglądnij film i zrób streszczenie.(Osoby . które oddały streszczenie opowiadania "Wybory najmilszej " podczas lekcji nie maja zadania)
Naucz sie czytać czytankę na stronie 135.

2022-04-24 09:12:35 ET
30 kwietnia 2022

Zajęcia z dnia 2 kwietnia.

Na zajeciach czytalismy i omawialiśmy wiersz I. Krasickiego pt. "Wilczki" (str. 86), odpowiadalismy pisemnie na pytania 2,3,4,6 str. 87 oraz ustnie pytanie 7. Uczniowie zostali podzielenie na 3-4 grupy i wykonali inscenizacje bajki.

Notatka:
Temat: Czego uczy bajka I. Krasickiego "Wilczki"? Czy sytuacja opisana przez autora mogłaby sie zdarzyć wśród ludzi?

Ignacy Krasicki w bajce pt."Wiczki" zastosował personifikacje, wilki maja zdolność mówienia. Rozmowa bohaterów jest pełna emocji, obecne są wykrzyknienia ("Ja rzadki!", ""Ja gładki!"), pytania retoryczne ("Wiecie, kto nie zbłądzi?") oraz epitety ("pstry jeden, czarny drugi").

Bajka przedstawia sprzeczkę pomiędzy trzema wilczkami pozostawionymi bez opieki w lesie. Dźwięki kłótni zaalarmowały wilczyce, która natychmiast wróciła do swoich dzieci i je zganiła za to, ze sie kloca o tak błahą kwestie jak kolor futra. Uświadomiła im , ze w lesie czyha na nich niebezpieczeństwo i powinny zwracać uwagę na to co sie dzieje dookoła nich a nie kłócić sie.

Zadanie:
Odpowiedz na pytanie 6 str 87. ( Osoby , które zdążyły odpowiedzieć na to pytanie podczas lekcji nie maja zadania:)

Drodzy Uczniowie , życzę Wam zdrowych, spokojnych , Swiat Wielkanocnych , miłego odpoczynku i mokrego Śmigusa- Dyngusa! Do zobaczenia na zajeciach 23 kwietnia.

2022-04-07 11:20:04 ET
23 kwietnia 2022