Witamy na stronie Szkoły Języka Polskiego w New Britain. Adres Naszej Szkoły: Polish Language School, Inc., P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221, Zajęcia szkolne odbywają się w New Britain High School (2 piętro) 110 Mill St New Britain, CT 06053, Tel. 860 604-7797 e-mail biuro.szkolajp@gmail.com

 

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Zadania domowe
klasa VII AStrona: 1 | Następna

 

- - - Strona 1 z 29 - - -

 


Przeszłość geologiczna Polski

 
Pokaż na mapie fizycznej Polski miejsca występowania surowców mineralnych. Na podstawie tabeli s.20-21, mapy s.37, przygotuj się do odpowiedzi.

 

 

 

2021-11-28 18:55:25 ET
Artur Haraburda
11 grudnia 2021

 

 

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II - New Britain, Connecticut
110 Mill Street - New Britain, CT 06050-2221 - United States of America

Zadanie domowe

 
Na ostatnich zajeciach czytalismy fragment powieści Bolesława Prusa pt. "Lekcja Anielki" str. 39-41. Odpowiadaliśmy na pytania: Kim są bohaterki opowiadania "Anielka"? Jak wyglądały lekcje dziewczynki? Kim były guwernantki? Czy wszystkie dzieci żyjące w XIX wieku miały taki sam dostęp do nauki? Scharakteryzowaliśmy Anielkę i jej guwernantkę oraz dyskutowaliśmy na temat cech charakteru uczniów.
Zadanie:
1. Naucz sie czytać fragment opowiadania :"Lekcja Anielki" str. 39-41.
2. Odpowiedz na pytanie: Jakim TY jesteś uczniem? ( mozesz uzyc wyrazy z żółtej ramki str. 42).
3 Naucz sie kolędę : " Dziś w stajence" ( tekst zamieściłam poniżej).
Kolędę można oglądnąć na you tube: https://www.youtube.com/watch?v=HwgbZ4DDhJI

 

 

 

Załącznik nr 1:

 

 

 

 

2021-11-28 11:36:09 ET
Elżbieta Cieślak
4 listopada 2021

 


Zadanie domowe

 
Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy legendę : "Piast Kołodziej" str 26-27. Rozmawialismy o starym, słowiańskim zwyczaju postrzyżyny oraz odpowiadalismy na pytania pod tekstem 1-8 str. 27.

Zadanie domowe:
- Naucz sie czytać fragment legendy "Piast Kołodziej".
- Wykonaj ćwiczenie 1 str. 28 (fioletowa ramka).

Do zobaczenia w sobotę!

 

 

 

2021-11-15 10:25:01 ET
Elżbieta Cieślak
20 listopada 2021

 


Ludność Polski

 
W zeszycie opisz jedną z polskich tradycji, którą razem z najbliższymi zachowujesz mieszkając w USA.
Powodzenia Artur H

 

 

 

2021-11-09 19:36:12 ET
Artur Haraburda
20 listopada 2021

 


Zadanie domowe

 
Na zajeciach czytalismy i analizowaliśmy opowiadanie pt.:" Prawda została ogłoszona" str. 52-53. Odpowiedzieliśmy na pytania :Kim byli Mikołaj Kopernik i Joachim Retyk? Czym sie zajmował astronom? Co głosiła heliocentryczna teoria Kopernika? oraz pytania 1, 2,3,4 str.54.

Praca domowa:
1. Naucz sie czytać fragment czytanki " Prawda została ogłoszona ".
2. Odpowiedz pisemnie na pytanie 1, 2 i 4 str. 54 (dla osób, które NIE PRZEPISAŁY notatki z tablicy)

Zycze Wam dobrego tygodnia i do zobaczenia za tydzień!

 

 

 

2021-11-07 10:39:52 ET
Elżbieta Cieślak
13 listopada 2021

 


Historia#5

 
1.Powstanie styczniowe.
2.Zycie Polakow po powstaniu styczniowym.

NOTATKA

Trzydzieści lat po powstaniu listopadowym,później po wielu walkach w różnych regionach”Wiosna Ludów” narastał wśród Polaków większy patriotyzm. Chęć uzyskania większej autonomi(samodzielności ,niezależności ) oraz wspomniany patriotyzm był przyczyna POWSTANIA STYCZNIOWEGO .
Bezpośrednia przyczyna była tak zwana(tzw.)”BRANKA”, czyli pobór Polaków do armii Carskiej.
Walki powstania miały charakter wojny partyzanckiej.Powstanie trwało od 22 stycznia 1863 r. ,zastało wygasać w 1864 r. po śmierci ostatniego przywódcy -Romualda Traugutta .Choć na Podlasiu walki można było spotkać w 1865 roku.
Zycie Polaków nie należało do przyjemnych.Zaczęły się wielkie REPRESJE (prześladowania ),ponadto zlikwidowano KRÓLESTWO POLSKIE.
Na terenach przyszłego Kraju Nadwiślańskiego nastąpiła kompletna rusyfikacja i germanizacja.Polegała głównie na narzucaniu ich języków w szkołach i urzędach ,wdrażaniu ich kultury i zasad postępowania .
Inaczej było w zaborze austriackim,gdzie pozostawiono język i kulturę za poddaństwo i spokój .Nawet w urzędach mogli pracować Polacy po polsku.
To tam powstawały później grupy patriotyczne dążące do odzyskania niepodległej Poski.Na pozostałych terenach przegrane powstanie przytłumiło patriotyzm poprzez prześladowania ,lecz nie odebrano go zupełnie .
Powstanie wniosło ducha w cały naród ,pozostała myśl , która pokazywała ,ze możemy osiągnąć sukces -WOLNOŚĆ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.

 

 

 

2021-11-01 19:46:36 ET
Andrzej Sokolowski
30 października 2021

 


- - - Strona 1 z 29 - - -

 

Strona: 1 | Następna 

 

"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Strona zasilana przez
Internetowy Serwis Edukacyjny

Potrzebujesz stronę internetową dla Twojej szkoły?

Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.

Promuj Twój biznes z nami!

Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.

Potrzebujesz stronę internetową lub web hosting?

Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.


Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:

 

internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org

 

"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

 

 

"DOM SAMOTNEJ MATKI" (Visitation House) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny