Witamy na stronie Szkoły Języka Polskiego w New Britain. Adres Naszej Szkoły: Polish Language School, Inc., P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221, Zajęcia szkolne odbywają się w New Britain High School (2 piętro) 110 Mill St New Britain, CT 06053, Tel. 860 604-7797 e-mail biuro.szkolajp@gmail.com

 

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Zadania domowe
klasa V BStrona: 1 | Następna

 

- - - Strona 1 z 20 - - -

 


Za co jestem wdzieczna (-ny) w Dniu Dziekczynienia? Czytanka pt."Jesien 1608 r."

 
1. W zeszycie do jez. polskiego napisz Lekcja 11, 20 listopada 2021r. a nastepnie powyzszy temat.
Swieto Dziekczynienia jest swietem wszystkich emigrantow.Jest obchodzone w czwarty czwartek listopada.Na poczatku bylo to swieto religijne a w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln ustanowil go swietem panstwowym. Jest swietem wdziecznosci . Im wiecej jestesmy wdzieczni, tym lepiej sie czujemy.
2. Uloz piec zdan , za co jestescie wdzieczni?
3. Naucz sie czytac czytanke pt. "Jesien 1608 roku. " ( co najmniej 10 linijek ).Jest ona pochwala dla pierwszych polskich imigrantow.
4. W zeszycie do historii napiszcie : Lekcja 5, 20 listopada 2021 r. ponizej : Temat: Grod w Biskupinie. Biskupin jest warowna osada na wyspie, na Jeziorze Biskupinskim, w Wielkopolsce. Powstal 2700 lat temu. Zamieszkiwalo go 800 mieszkancow Zajmowali sie oni uprawa ziemi, hodowla zwierzat, lowieniem ryb, wyrobem narzedzi do uprawy roli przedmiotow codziennego uzytku, broni i wykonywali ozdoby.Byli grzebani po smierci w KURHANACH czyli w mogilach, w ksztalcie kopca. Niestety grod ten zostal zalany woda i ponownie odkryty po dwoch tysiacach lat. Teraz w tym miejscu znajduje sie muzeum.
5. Poniewaz duzo napisaliscie zyczen naszej drugiej ojczyznie z okazji jej swieta i z powodu przybycia pani robiacej wam zdjecia w czasie wykonywania pudeleczek zabraklo nam czasu, aby je ukonczyc. Przyniescie je w takim stanie, jakim macie.

 

 

 

2021-11-25 20:34:05 ET
Małgorzata Górecki
4 grudnia 2021

 

 

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II - New Britain, Connecticut
110 Mill Street - New Britain, CT 06050-2221 - United States of America

Dlaczego 11 listopada obchodzimy jako Dzien Niepodleglosci Polski ? Rota.

 
1. Naucz sie czytac pierwszej i trzeciej zwrotki " ROTY ". Slowa do tej patriotycznej polskiej piesni napisala Maria Konopnicka, Jej kopie masz wklejona w zeszycie.

https://www.youtube.com/watch?v=8hEY52N_Oo4
2. Uloz piec zdan w formie zyczen dla drugiej ojczyzny z okazji Jej swieta. np. Zycze Ci Polsko , abys byla liderem naukowym i technologicznym w swiecie. Niech Twoi mieszkancy ciesza sie pokojem i pieknymi , bogatymi tradycjami , o ktorych nie zapomna. Zycze Ci zielonych lasow i czystych rzek. i.t.d. Rozpocznij : Ukochana druga ojczyzno...,Ukochana Polsko....Sprobujcie.
3. W zeszycie do historii prosze rozwiazac krzyzowke tematycznie zwiazana z historia powstania " Mazurka Dabrowskiego ", narodowego hymnu Polski. Informacje
potrzebne do rozwiazania krzyzowki masz napisane w zeszycie . Ponadto,sa rozsypane pomocnicze wyrazy wokol krzyzowki.
4. Dla dzieci nieobecnych i tych, ktore mialy klopoty z pisaniem zrobie kopie tych dwoch waznych lekcji z jez. polskiegi i historii.

 

 

 

 

 

2021-11-18 11:16:48 ET
Małgorzata Górecki
20 listopada 2021

 


Poetycki obraz jesieni. Przyslowia jesienne.Grupowanie wyrazow.

 
1. Naucz sie czytac jednej kolumny przyslow jesiennych z trzech wklejonych w zeszycie. Nastepnie wybierz ze wszystkich przyslow cztery dowolne i naucz sie ich na pamiec.
2. Uczniowie i uczennice nieobecni prosze nauczyc sie czytac bardzo ciekawa czytanke pt. "O tym, jak ksiadz Karol stal na zielonej lawce . " W przyszlosci wszyscy beda sie musieli jej nauczyc czytac, Natomiast na pamiec prosze nauczyc sie krotkiego wierszyka : Duma i nadzieja zyje Polska cala. Iz wielkiego syna w sluzbie swiatu dala.
Poza tym wypiszcie wyrazy odpowiadajace na pytania: LISCIE, , jakie? co robia?
3. Wpisz dodatkowo do lekcji pierwszej z historii nastepujace slowa : Bez korzeni nie ma skrzydel. Chocbym wzlecial na wyzyny, chocbym wzbil sie na sam szczyt. Bez korzeni jestem nikt. ( Marcin Styczen )
4. W zeszycie do historii dzieci nieobecne prosze napisac: Lekcja 3, 6 listopada 2021 r. Temat: Podzial Polski na wojewodztwa. Polska podzielona jest na 16 wojewodztw. Wymien, w jakich wojewodztwach mieszkali lub mieszkaja osoby z twojej rodziny? W szkole bedziemy sie uczyc na pamiec wszystkich wojewodztw.
5. Zachecam wszystkich do wziecia udzialu w konkursie na kartke swiateczna, tematycznie zwiazana ze Sw. Mikolajem.

 

 

 

2021-11-08 21:47:19 ET
Małgorzata Górecki
13 listopada 2021

 


Roznice i podobienstwa w obchodach Swieta Wszystkich Swietych w Polsce i USA.

 
1. Oprocz tego co napisalam w temacie prosze napisac: Wiersz pt. " Tym co odeszli ". Przypomnienie wiadomosci o gloskach, literach, sylabach. Gromadzenie wyrazow wokol powyzszego tematu, aby wzbogacac swoje slownictwo.
Grob jest tylko symbolem, podobnie jak kwiaty i swiatelka, ktore zapalamy a zmarli zyja w nas dopoki ich wspominamy i mamy w naszych sercach.
" Lza za zmarlymi wyparowuje, kwiat na grobie wiednie, modlitwa natomiast dociera do serca Najwyzszego. " (Sw. Augustyn)
2. Naucz sie czytac wiersza pt. " Tym co odeszli ".
3. Wykonaj cw: 2, 3, 4, 6, 7 na str: 4, 5, 6. ( w zeszycie cwiczen ) Zanim zabierzesz sie do rozwiazywania cwiczen , ZAPAMIETAJ! Spolgloski miekkie oznaczamy kreseczka nad litera i za pomoca litery " i ".
4. Sprobuj w tabelce porownac Swieto Wszystkich Swietych obchodzone w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Reszte uzupelnimy wszyscy razem w klasie.
5. Na dodatkowa ocene wymien po dziesiec rzeczownikow, np. znicze luna, czasownikow, np. wspominac , przymiotnikow, np. rozswietlony, zadumany zwiazanych tematycznie z lekcja.

 

 

 

2021-11-01 12:26:44 ET
Małgorzata Górecki
6 listopada 2021

 


Dzien Komisji Narodowej zwany Dniem Nauczyciela. Rozwiazywanie krzyzowki.

 
1, Naucz sie czytac krotkiego opowiadania pt. "Jak powstal herb papieski? " wklejonego w zeszycie. Uczniowie nieobecni prosze nauczyc sie czytac fragmentu czytanki pt. "I znowu sie zaczelo ! " na str: 18, ale przeczytac ja cala.
2. Ponadto naucz sie czytac dowolnie wybranego wiersza o nauczycielu z zeszytu.
3. Uloz siedem zdan z nastepujacymi wyrazami : nauczyc, ksiazka, nauczyciel, szkola, biurko, dyktando, pisac. Bardzo prosze odrabiac zadania domowe systematycznie pomimo nieobecnosci w szkole. Wszystkie brakujace kopie dla nieobecnych rozdam w szkole.
4. W zeszycie do historii napisz Lekcja 2, 23 pazdziernika 2021 r. Temat: Drzewo genealogiczne. Nasi przodkowie i nasze korzenie.
PRZODKOWIE - osoby, ktore zyly przed nami. Kraj, w ktorym urodzili sie nasi przodkowie nazywamy OJCZYZNA. Rodzine mozna przedstawic jako DRZEWO GENEALOGICZNE. Z tym bedzie zwiazane polecenie, aby narysowac drzewo genealogiczne swojej rodziny, jesli to mozliwe az do pradziadka i prababci z pomoca rodzicow, Pomoga wam w tym ilustracje w cw. do historii na str:104 i 118.
5. Ogladnij na Youtubie: MAGDA ANIOL " Lolek "

https://www.youtube.com/watch?v=Nk9C7r3dtxI

https://www.youtube.com/watch?v=HHOX03Pmd5s

 

 

 

 

 

 

 

2021-10-24 21:43:13 ET
Małgorzata Górecki
30 października 2021

 


Dokladnie 43 lata temu Karol Wojtyla zostal wybrany na 264 papieza.

 
1. Naucz sie czytac piosenki pt. " Moje miasto " z zeszytu. Dzieci nieobecne musza nauczyc sie czytac wiersza pt. " Rekolekcje z Wujem Karolem " na str:48 . Piosenka zostala zaspiewana papiezowi podczas spotkania w Wadowicach na Rynku Glownym , w 1999 roku.
2. Uloz po dwa zdania rozwniete z wypisanymi czasownikami, rzeczownikami i przymiotnikami w zadaniu do lekcji 4. Przyklad : Podczas wakacji kapalam sie w jeziorze Mamry na Mazurach. A nie tylko : Kapalam sie w rzece.
3. Przepisz do zeszytu i pieknie ozdob, aby byl dobrze widoczny ponizszy wiersz : " OJCZYSTA MOWO "
Badz z serca pozdrowiona ojczysta swieta mowo ! Niby lancuchem zlotym wiaze nas twoje slowo. Twoj dzwiek przez gory, morza laczy i w jednosc splata. Wychodzcow polskie rzesze we wszystkich czesciach swiata.
4. Nieobecne dzieci prosze wpisac do zeszytu: "Tu w tym miescie, w Wadowicach wszystko sie zaczelo i zycie sie zaczelo, i szkola sie zaczela, i teatr sie zaczal, i studia sie zaczely, i kaplanstwo sie zaczelo ". (Wadowice , 1999 )

 

 

 

2021-10-17 22:28:20 ET
Małgorzata Górecki
16 października 2021

 


- - - Strona 1 z 20 - - -

 

Strona: 1 | Następna 

 

"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Strona zasilana przez
Internetowy Serwis Edukacyjny

Potrzebujesz stronę internetową dla Twojej szkoły?

Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.

Promuj Twój biznes z nami!

Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.

Potrzebujesz stronę internetową lub web hosting?

Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.


Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:

 

internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org

 

"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

 

 

"DOM SAMOTNEJ MATKI" (Visitation House) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny