Witamy na stronie Szkoły Języka Polskiego w New Britain. Adres Naszej Szkoły: Polish Language School, Inc., P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221, Zajęcia szkolne odbywają się w New Britain High School (2 piętro) 110 Mill St New Britain, CT 06053, Tel. 860 604-7797 e-mail biuro.szkolajp@gmail.com

 

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Zadania domowe
klasa V AStrona: 1 | Następna

 

- - - Strona 1 z 19 - - -

 


Temat: Bolesław Chrobry

 
Witam serdecznie,
Spotykamy się po Święcie Dziękczynienia, mam nadzieję, że święta minęły Wam spokojnie w miłej rodzinnej atmosferze.
Na sobotę proszę tylko przeczytać tekst, który zamieszczam w załączniku (z podręcznika do historii) oraz rozwiązać krzyżówkę.
Tekst mówi o panowaniu w Polsce Bolesława Chrobrego. Bolesław Chrobry był pierwszym królem Polski. Jego koronacja odbyła się w 1025 roku w Gnieźnie.
O tym wspaniałym władcy rozmawialiśmy na ostatnich zajęciach, proszę więc dla utrwalenia wiadomości przeczytać podany tekst w załączniku i rozwiązać krzyżówkę.
Do zobaczenia w szkole.
Beata Trefon

 

Załącznik nr 1:

 

 

Załącznik nr 2:

 

 

 

 

2021-11-28 15:59:41 ET
Beata Trefon
4 grudnia 2021

 

 

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II - New Britain, Connecticut
110 Mill Street - New Britain, CT 06050-2221 - United States of America

Temat: Święto Niepodległości

 
Witam serdecznie,

Na ostatnich zajęciach z literatury rozmawialiśmy o najważniejszym polskim święcie narodowym związanym z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości.
Dla nieobecnych, trochę historii.
Od rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię w 1795 roku naszego kraju nie było na mapie. Naród nadal istniał, ale teren kraju, szkoły i cała administracja oraz rządy były pod władzą zaborców. Polacy w tym czasie wiele razy próbowali odzyskać niepodległość. Wybuchały powstania listopadowe (1830r.) i styczniowe (1863r.) ,które zakończyły się niepowodzeniem. Dopiero I wojna światowa w roku 1914 dała Polakom realną szansę na odzyskanie wolności. I wojna światowa zakończyła się właśnie 11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec. W tym dniu Polska powróciła na mapę Europy.
ZAPAMIĘTAJMY na zawsze datę odzyskania niepodległości Polski - 11 LISTOPADA 1918 ROKU!
Każdy wolny kraj ma swoje symbole narodowe. Ma je również Polska. Pierwszym z nich jest godło- orzeł biały w koronie, drugim flaga polski-jest biało- czerwona,
oraz hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego".
Rozmawialiśmy również o wspaniałym Polaku, patriocie, polityku, nauczycielu, pianiście i kompozytorze, który został premierem, a potem ministrem spraw zagranicznych w wolnej Polsce - IGNACYM JANIE PADEREWSKIM.
Czytaliśmy tekst z książki do literatury na stronie 57 i z tego tekstu notowaliśmy informacje o "małym Ignasiu" i dorosłym IGNACYM JANIE PADEREWSKIM.
Proszę wszystkich, którzy nie oddali mi tego ćwiczenia o zrobienie go na następną lekcję. Dla nieobecnych, przesyłam w załączniku kopie ćwiczenia oraz film,
który obejrzeliśmy wspólnie na lekcji.
Przypominam także (dla zainteresowanych) o konkursie na kartkę świąteczna (informacje na stronie szkoły). Kartki należy przynieść do szkoły do 20 listopada (czyli w sobotę).

Pozdrawiam i do zobaczenia.

https://www.youtube.com/watch?v=lrjX3XgvEcw

 

 

 

Załącznik nr 1:

 

 

 

 

2021-11-14 23:09:15 ET
Beata Trefon
20 listopada 2021

 


TEMAT: Mieszko I - początki Polski

 
Witam serdecznie,
Na ostatnich zajęciach z historii rozmawialiśmy o początkach państwa polskiego.
Pamiętajcie
1 Państwo polskie zostało stworzone przez plemię Polan.
2 Za początek państwa polskiego uważa się jego chrzest w 966 roku.
3 Władcą, który przyjął chrzest był Mieszko I z dynastii Piastów.
W klasie zrobiliśmy razem wszystkie ćwiczenia z zeszytu do historii (str.90-91) - co oznacza, że nie musicie robić ich sami w domu.
Proszę tylko, jako zadanie domowe z historii przeczytać tekst, który przesyłam Wam w załączniku ( dla przypomnienia i przyswojenia sobie wiadomości).
Na zajęciach z gramatyki wykonywaliśmy ćwiczenia ze stopniowania przymiotników ćwiczenie 7 strona 22 oraz 8 i 10 na stronie 23 z zeszytu ćwiczeń.
Uczniowie, których nie było na zajęciach proszeni są o uzupełnienie tych ćwiczeń zarówno w zeszycie ćwiczeń do gramatyki jak i do historii.
Przypominam również, że uczniowie którzy chcą poprawić stopień z dyktanda będą mogli to zrobić w następną sobotę.
Jest jeszcze parę dzieci, które mają do zaliczenia wiersz to również w następną sobotę.
Pozdrawiam i do zobaczenia.

 

Załącznik nr 1:

 

 

 

 

2021-11-07 18:10:41 ET
Beata Trefon
13 listopada 2021

 


Temat: 1 listopada - tradycje i zwyczaje

 
Witam serdecznie,
W związku z Dniem Wszystkich Świętych na ostatnich zajęciach rozmawialiśmy o znaczeniu tego wyjątkowego dnia i związanych z nim zwyczajów.
Opowiadałam o tradycji ozdabiania cmentarzy kwiatami i zapalania zniczy.
" Dniem Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa katolickie święta pamięci o tych, którzy już odeszli. Jedni są już świętymi, inni potrzebują od nas jeszcze modlitwy".
Czytaliśmy wspólnie wiersz Hanny Łachockiej p.t. " Tym co odeszli" ( książka do literatury str.58). Pytałam uczniów o emocje, jakie budzi w nich ten wiersz.
Na zadanie domowe bardzo proszę o napisanie (na osobnej kartce) w paru zdaniach, jakie uczucia i emocje przepełniają Was podczas odwiedzania cmentarzy w Dzień Wszystkich Świętych.
Pozdrawiam i do zobaczenia w sobotę.

 

Załącznik nr 1:

 

 

 

 

2021-11-02 22:58:10 ET
Beata Trefon
6 listopada 2021

 


TEMAT: Jak rozróżnić głoski miękkie i twarde?

 
Witam serdecznie,
Na ostatnich zajęciach z gramatyki omawialiśmy różnicę między głoskami miękkimi i twardymi.
Proszę pamiętać, że spółgłoski dzielimy na miękkie i twarde. Miękkie to wszystkie te, które- kiedy je wymawiamy środkowa część języka unosi się do podniebienia, pozostałe to spółgłoski twarde.
W piśmie miękkość spółgłoski oznaczamy za pomocą kreseczki nad literką, na przykład: KOŃ.
Jeśli spółgłoska miękka występuje przed samogłoską, to miękkość jej oznaczamy literką " i ", na przykład: DZIECKO, CIASTKO.
Na zadanie domowe proszę dokończyć ćwiczenia, które robiliśmy razem w klasie z nowego ZESZYTU ĆWICZEŃ strona 4,5,6.
Na zajęciach z literatury z cyklu WIELCY POLACY , czytaliśmy wspólnie opowiadanie "O tym, jak ksiądz Karol stał na zielonej ławce" str 46-47.
Przesyłam Wam zdjęcie ćwiczenia, proszę na osobnej kartce z rozsypanych wyrazów ułożyć zdania pytające (kończące się znakiem zapytania ? ).
Do zobaczenia w sobotę.

 

Załącznik nr 1:

 

 

 

 

2021-10-24 21:09:37 ET
Beata Trefon
30 października 2021

 


TEMAT: Interpretacja wiersza p.t. "Co to jest radość'

 
Witam wszystkich serdecznie,

Na ostatnich zajęciach z literatury omawialiśmy z dziećmi wiersz p.t. "Co to jest radość". Wyjaśnialiśmy sens i znaczenie wiersza. Mówiliśmy o tym co sprawia nam radość, czym jest dla nas radość . Mówiliśmy o uczuciach jakie wzbudza w nas ten utwór, a nawet przedstawialiśmy je w formie rysunku (powstały bardzo ciekawe i "radosne" prace). Dokonaliśmy interpretacji wiersza. Mówiliśmy o "podmiocie liryczmym", który kojarzy się Wam zapewne i słusznie z poezją.
Podmiot liryczny to bowiem osoba mówiąca w wierszu o swoich odczuciach i przeżyciach. W tym wierszu o uczuciu radości. Rozmawialiśmy też o wyrazach bliskoznacznych. Wyrazy bliskoznaczne to wyrazy o podobnym znaczeniu.
Na zadanie domowe proszę napisać jak najwięcej wyrazów bliskoznacznych do słowa RADOŚĆ, oraz nauczyć się na panięć czterech pierwszych zwrotek wiersza Joanny Kulmowej p.t. "Co to jest radość".
Pozdrawiam i do zobaczenia w sobotę.
Beata Trefon

 

Załącznik nr 1:

 

 

 

 

2021-10-17 23:30:48 ET
Beata Trefon
23 października 2021

 


- - - Strona 1 z 19 - - -

 

Strona: 1 | Następna 

 

"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Strona zasilana przez
Internetowy Serwis Edukacyjny

Potrzebujesz stronę internetową dla Twojej szkoły?

Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.

Promuj Twój biznes z nami!

Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.

Potrzebujesz stronę internetową lub web hosting?

Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.


Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:

 

internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org

 

"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

 

 

"DOM SAMOTNEJ MATKI" (Visitation House) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny