klasa V A

Samodzielna próba sił

Witam serdecznie,
Na ostatnich zajęciach próbowaliśmy Waszych sił ze zrozumieniem treści opowiadania o motylach. Prosiłam, aby każdy z Was narysował obrazek do tekstu, który czytaliśmy w klasie. Rozwiązywaliście również ćwiczenia do tego opowiadania, zostało Wam jeszcze tylko do zrobienia ostatnie trzecie ćwiczenie.
Na zadanie domowe - proszę dokończyć to ćwiczenie w domu i razem z rysunkiem przynieść w sobotę do szkoły.
W załączniku przesyłam tekst opowiadania i ćwiczenia.
PRZYPOMINAM jeszcze o wycieczce do LAKE COMPOUNCE .
Formę do wypełnienia umieszczam w załączniku.
Pozdrawiam i do zobaczenia w szkole.

2022-04-26 23:26:18 ET
30 kwietnia 2022

Ćwiczymy pisownię ch/h

Witam serdecznie,
Na ostatniej lekcji z gramatyki ćwiczyliśmy pisownię "ch" i "h". Omawialiśmy zasady pisowni "ch" i "h" oraz wykonywaliśmy wspólnie ćwiczenia.
Jako zadanie domowe prosiłam przygotować się do krótkiego dyktanda:

DYKTANDO
Pewien chiński chirurg mieszkający w Holandii przyjaźnił się z chirurgiem hiszpańskim. Co ich łączyło? - wspólna pasja, chirurgia, ale i miłość do hiacyntów,
zielonej herbaty i hokeja. Mieli też podobne charaktery i poczucie humoru.

2022-03-22 20:51:12 ET
26 marca 2022

Kiedy piszemy "h".

Witam serdecznie,
Na ostatniej lekcji z gramatyki podałam Wam zasady pisowni samego "h" .
Oto one- proszę wpisać je do zeszytu i zapamiętać.
ZASADA I - literka "h" jest bardzo głośna i rozbrykana. Lubi hałas, harmider, szaleje jak huragan, krzyczy hej!, hop! , hura!
ZASADA II - "H" znajdujemy w wielu polskich imionach: Hanna, Halina, Helena, Henryk.
ZASADA III - "h" pojawia się w wyrazach obcego pochodzenia : Holandia, Hiszpania, Sahara
ZASADA IV - "h" piszemy gdy wymienia się na ż, z, g, dz np:
druh - drużyna, błahy - błazen, wahać - waga, wataha- watadze.
Pisowni wielu wyrazów z "h" trzeba się nauczyć na pamięć, gdyż są to wyjątki i nie da się ich wytłumaczyć żadną regułą.
W załączniku podałam Wam przykłady takich wyrazów. Proszę nauczyć się pisać z pamięci co najmniej 10 wyrazów na ocenę - 5
Beata Trefon

Dla zainteresowanych przesyłam link do filmu p.t. "CH CZY H - POWTARZAMY ZASADY ORTOGRAFICZNE"

2022-03-15 00:34:40 ET
19 marca 2022

Kiedy piszemy "ch"?

Witam serdecznie.
Na ostatnich zajęciach z gramatyki rozmawialiśmy o zasadach pisowni "ch".
Pamiętajcie:
ZASADA I - "ch" piszemy w zakończeniach wyrazów np: ach!, brzuch, zapach, orzech itp.
ZASADA II - "ch" piszemy, jeżeli zamienia się na "sz" np: duch -duszek, brzuch- brzuszek itp.
ZASADA III - "ch" piszemy często na początku wyrazu przed samogłoskami (a, ą, e, ę, i, o, u, ó, y) np: chemia, chomik, chuligan itp.
ZASADA IV - "ch" piszemy po "s" np: schab, wyschnąć, schody.
Bardzo proszę zapamiętać te zasady i wpisać je do zeszytu.
Na następnych zajęciach będziemy ćwiczyć wspólnie zasady pisowni samego "h".
Bardzo dziękuję wszystkim za piękne kartki urodzinowe z życzeniami dla Chopina.
Czekam na pozostałe kartki od tych, którzy ich jeszcze nie oddali .

2022-03-09 19:43:53 ET
12 marca 2022

Temat: Urodziny Chopina

Witam serdecznie,
Na ostatnich zajęciach mówiliśmy o wielkim Polaku i wspaniałym artyście, geniuszu muzycznym Fryderyku Chopinie.
Fryderyk Chopin urodzi się w Żelazowej Woli koło Warszawy w 1810 roku. Za datę jego urodzin przyjmuje się dzień 1 marca , jednak w metryce chrztu widnieje
22 lutego. Mamy dwie daty urodzin Chopina, możemy więc celebrować Jego urodziny przez cały tydzień!!!
Na lekcji robiliśmy projekt kartki urodzinowej z życzeniami dla Chopina. Jako zadanie domowe- proszę dokończyć ten projekt i przynieść kartkę z życzeniami urodzinowymi dla Chopina na następną lekcję. Będziemy wspólnie czytać Wasze życzenia dla wielkiego mistrza fortepianu.

Dla nieobecnych:
Proszę przeczytać tekst opowiadania ze strony 135 "Wieczór u państwa Platerów", oraz " Szersze ujęcie tematy lekcji"- FRYDERYK CHOPIN- strona 139
z książki do literatury " W radosnym kręgu".
Dla zainteresowanych przesyłam link do filmu o Fryderyku Chopinie
https://www.youtube.com/watch?v=s2_coVXj9bI miłego oglądania oraz słuchania.

2022-03-01 22:54:42 ET
5 marca 2022

Społeczeństwo w czasach pierwszych Piastów

Witam serdecznie,
Na ostatnich zajęciach rozmawialiśmy na temat społeczeństwa w czasach pierwszych Piastów. Mówiliśmy o tym jakie grupy ludności zamieszkiwały w państwie Piastów, na czym polegały obowiązki poddanych wobec władcy i jakie były główne zajęcia mieszkańców Polski pierwszych Piastów.
Na zadanie domowe prosiłam abyście zrobili ćwiczenia ze strony 100 i 101 ( ćwiczenie 6 tylko dla chętnych ) z zeszytu ćwiczeń do historii. Informacje do tych ćwiczeń rozdałam Wam na osobnych kartkach. Gdyby ktoś zgubił kartkę oraz dla tych których nie było na zajęciach, zamieszczam jeszcze raz potrzebne informacje w załączniku.

2022-02-20 20:23:23 ET
26 lutego 2022