klasa IV C

Strona: Poprzednia | 2 | Następna

Lekcja 21: Zasady pisowni "u".

Kochani Uczniowie,

Podsumowanie zasad ortograficznych poznanych na dzisiejszej lekcji znajduje sie w zalaczniku numer 1. Praca domowa obejmuje wykonanie kart pracy numer 2 i 3. Przypominam i ponownie zapraszam wszystkich uczniow po odbior wielkanocnych upominkow w najblizsza sobote 20 marca w Sokolni w New Britain.
Nasze zajecia nie ulegaja zmianie. Spotykamy sie ponownie w najblizsza sobote 20 marca o godzinie 9 rano.

2021-03-13 14:53:46 ET
13 marca 2021

Lekcja 20: Powtorzenie zasad pisowni z rz.

Podsumowanie lekcji:

Na dzisiejszych zajeciach powtorzylismy zasady pisowni rz. Pracowalismy nad czytaniem ze zrozumieniem, odpowiadajac na pytania na podstawie tekstu czytanego.
Praca domowa: Prosze wykonac cwiczenia znajdujace sie w zalaczniku numer 1. Dodatkowo prosze zapoznac sie z informacjami z zalacznika numer 2.

2021-03-06 14:20:40 ET
6 marca 2021

Lekcja 19: Rz po spolgloskach.

Podsumowanie lekcji:
Dzieci zapoznaly sie z zasada ortograficzna, gdzie RZ wystepuje po nastepujacych spolgloskach: P, B, T, D, K, G, CH, J, W. Utrwalilismy pisownie wyrazow zawierajacych rz po literach:
p: pieprz, przecinek, przygoda, sprzedać,
b: brzmieć, brzoza, dobrze, olbrzym,
t: ostrzeżenie, potrzeba, wewnątrz, wietrzny,
d: drzemka, drzwi, modrzew,
k: krzak, krzyżyk, pokrzywa, skrzydło,
g: grzejnik, grzmot, igrzyska, pielgrzym,
ch: chrząszcz, chrzciny,
j: dojrzały, rozejrzeć się, spojrzenie, ujrzeć,
w: nawrzucać, wrzask, wrzosowisko,
Niestety, bywaja wyjatki po spolgloskach k, p, w. Wtedy zamiast rz piszemy sz np.: pszczola, ksztalt, wszyscy.

Praca domowa obejmuje wykonanie karty pracy, ktora znajduje sie w zalaczniku numer 1 oraz nauczenie sie czytac czytanki z zalacznika numer 2 pod tytulem: "Nauczka" bez odpowiedzi na pytania znajdujace sie pod tekstem czytanki. Praca nad tymi pytaniami przewidziana jest na nastepnych zajeciach.

2021-02-27 13:05:28 ET
27 lutego 2021

Lekcja 18: Zasady pisowni wyrazow z rz wymiennym na r.

Podsumowanie:
Na dzisiejszej lekcji uczniowie utrwalili zasady pisowni wyrazów z rz. Dwuznak rz piszemy wtedy, gdy w innych formach danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych wymienia sie na r, np. mądrzy - bo: mądry, mądrość; piłkarz - bo: piłkarski, piłkarstwo; morze - bo: morski, morska. Dzieci poznaly, ze rz wymienne wystepuje w nazwach zawodow. Przyklady to: lekarz, pisarz, murarz itp. Praca domowa obejmuje dwie karty pracy zamieszczone ponizej. Dla osob nieobecnych w dzisiejszych zajeciach udostepniam link do materialu: https://drive.google.com/drive/folders/15x9UE1SFM-5XiM3CPdA-27DvRs3JsmK9

2021-02-20 13:17:15 ET
20 lutego 2021

Lekcja 17: Budujemy piekne, rozwiniete zdania.

Podsumowanie lekcji:
Na dzisiejszej lekcji dzieci poznaly budowe zdania pojedynczego oraz budowe zdania zlozonego. Przypominam, ze zdanie pojedyncze zawiera jeden czasownik, zlozone natomiast wiecej niz jeden. Przypomnielismy rowniez wiadomosci o poznanych dotad czesciach mowy. Dokonywalismy rozbioru zdan na rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki oraz przyslowki. Ponadto dzieci uczyly sie rozpoznawac i uzywac w zdaniach nowa czesc mowy jaka sa spojniki. Poznalismy rowniez wiersz Jana Brzechwy pt.: "Samochwala".

Praca domowa: Prosze wykonac dwie karty pracy zamieszczone ponizej w zalacznikach.

2021-02-06 13:33:50 ET
6 lutego 2021