klasa IV C

Lekcja 19: Rz po spolgloskach.

Podsumowanie lekcji:
Dzieci zapoznaly sie z zasada ortograficzna, gdzie RZ wystepuje po nastepujacych spolgloskach: P, B, T, D, K, G, CH, J, W. Utrwalilismy pisownie wyrazow zawierajacych rz po literach:
p: pieprz, przecinek, przygoda, sprzedać,
b: brzmieć, brzoza, dobrze, olbrzym,
t: ostrzeżenie, potrzeba, wewnątrz, wietrzny,
d: drzemka, drzwi, modrzew,
k: krzak, krzyżyk, pokrzywa, skrzydło,
g: grzejnik, grzmot, igrzyska, pielgrzym,
ch: chrząszcz, chrzciny,
j: dojrzały, rozejrzeć się, spojrzenie, ujrzeć,
w: nawrzucać, wrzask, wrzosowisko,
Niestety, bywaja wyjatki po spolgloskach k, p, w. Wtedy zamiast rz piszemy sz np.: pszczola, ksztalt, wszyscy.

Praca domowa obejmuje wykonanie karty pracy, ktora znajduje sie w zalaczniku numer 1 oraz nauczenie sie czytac czytanki z zalacznika numer 2 pod tytulem: "Nauczka" bez odpowiedzi na pytania znajdujace sie pod tekstem czytanki. Praca nad tymi pytaniami przewidziana jest na nastepnych zajeciach.

2021-02-27 13:05:28 ET
27 lutego 2021

Lekcja 18: Zasady pisowni wyrazow z rz wymiennym na r.

Podsumowanie:
Na dzisiejszej lekcji uczniowie utrwalili zasady pisowni wyrazów z rz. Dwuznak rz piszemy wtedy, gdy w innych formach danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych wymienia sie na r, np. mądrzy - bo: mądry, mądrość; piłkarz - bo: piłkarski, piłkarstwo; morze - bo: morski, morska. Dzieci poznaly, ze rz wymienne wystepuje w nazwach zawodow. Przyklady to: lekarz, pisarz, murarz itp. Praca domowa obejmuje dwie karty pracy zamieszczone ponizej. Dla osob nieobecnych w dzisiejszych zajeciach udostepniam link do materialu: https://drive.google.com/drive/folders/15x9UE1SFM-5XiM3CPdA-27DvRs3JsmK9

Do zobaczenia!

2021-02-20 13:17:15 ET
20 lutego 2021

Lekcja 17: Budujemy piekne, rozwiniete zdania.

Podsumowanie lekcji:
Na dzisiejszej lekcji dzieci poznaly budowe zdania pojedynczego oraz budowe zdania zlozonego. Przypominam, ze zdanie pojedyncze zawiera jeden czasownik, zlozone natomiast wiecej niz jeden. Przypomnielismy rowniez wiadomosci o poznanych dotad czesciach mowy. Dokonywalismy rozbioru zdan na rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki oraz przyslowki. Ponadto dzieci uczyly sie rozpoznawac i uzywac w zdaniach nowa czesc mowy jaka sa spojniki. Poznalismy rowniez wiersz Jana Brzechwy pt.: "Samochwala".

Praca domowa: Prosze wykonac dwie karty pracy zamieszczone ponizej w zalacznikach.

2021-02-06 13:33:50 ET
6 lutego 2021

Lekcja 16: Stopniowanie przyslowkow.

Podsumowanie lekcji:
Na dzisiejszej lekcji utrwalilismy wiadomosci o przyslowku. Przpominam, ze przysłowek to częsc mowy okreslajaca czynnosci. Przysłowek nie odmienia się, choc ulega stopniowaniu. Odpowiada na pytania: jak? – ladnie, wesoło, spokojnie, nudno, strasznie (te przyslowki ulegaja stopniowaniu); gdzie? – blisko, daleko, wysoko, nisko, bokiem; kiedy? – dzisiaj, wczoraj, pojutrze, poprzednio. Poznalismy jak stopniowac przyslowki.

Praca domowa obejmuje wykonanie dwoch kart pracy: zalacznik numer 1 oraz 2.

2021-01-30 14:48:40 ET
30 stycznia 2021

Lekcja 15: Przyslowek przyjacielem czasownika.

Podsumowanie lekcji:
Przysłówek jest nieodmienną częścią mowy. Odpowiada na pytania jak? gdzie? kiedy? W zdaniu przysłówek łączy się z czasownikiem i jest jego określeniem, np. walczyć (jak?) odważnie, stać (gdzie?) blisko, skończyć (kiedy?) jutro. Wiele przysłówków można utworzyć od przymiotników, np. uważny – uważnie, ładny – ładnie, mądry - mądrze, grzeczny – grzecznie. Inne nie pochodzą od przymiotników, np. nagle, jutro, wieczorem. Tworzylismy rowniez przyslowki przeciwstawne tzw. opposites w jez. ang.

Praca domowa obejmuje wykonanie jednej karty pracy, ktora zamieszczona jest w zalaczniku numer 1 oraz nauczenie sie czytac jednej z dwoch czytanek znajdujacych sie w zalaczniku 2 lub 3 (czytanke bedziemy czytac na kolejnych zajeciach). Dodatkowo prosze o znalezie w tekscie, w wybranej przez Ciebie czytance pieciu przyslowkow.

2021-01-23 14:05:07 ET
23 stycznia 2021

Lekcja 14: Czas przyszly czasownika.

Podsumowanie:
Czas przyszły czasownika używamy mówiąc o stanie, który nastąpi, lub czynności, która dopiero zostanie wykonana: pójdę, wymyślisz, będziemy się uczyć, zrozumieją, będą zadowoleni. W języku polskim istnieją dwie formy czasu przyszłego. Czas przyszły prosty tworzą czasowniki np.: zrobię, narysujesz, wyjedziemy, pójdą. Natomiast czas przyszły złożony tworzą takie czasowniki jak np.: będę czekała (będę czekać), będą gotowały (będą gotować), będą milczeli (będą milczeć). Praca domowa obejmuje obowiazkowo wykonanie dwoch kart pracy: zalacznik numer 1 oraz 2. Zalacznik numer 3 jest dla osob chetnych.

2021-01-16 13:57:54 ET
16 stycznia 2021