"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."
Św. Jan Paweł II (1920-2005)Strona: 1 | Następna
Lekcja 19: Rz po spolgloskach. Praca domowa obejmuje wykonanie karty pracy, ktora znajduje sie w zalaczniku numer 1 oraz nauczenie sie czytac czytanki z zalacznika numer 2 pod tytulem: "Nauczka" bez odpowiedzi na pytania znajdujace sie pod tekstem czytanki. Praca nad tymi pytaniami przewidziana jest na nastepnych zajeciach. Załącznik nr 1: Załącznik nr 2: Załącznik nr 3:  
Podsumowanie lekcji:
Dzieci zapoznaly sie z zasada ortograficzna, gdzie RZ wystepuje po nastepujacych spolgloskach: P, B, T, D, K, G, CH, J, W. Utrwalilismy pisownie wyrazow zawierajacych rz po literach:
p: pieprz, przecinek, przygoda, sprzedać,
b: brzmieć, brzoza, dobrze, olbrzym,
t: ostrzeżenie, potrzeba, wewnątrz, wietrzny,
d: drzemka, drzwi, modrzew,
k: krzak, krzyżyk, pokrzywa, skrzydło,
g: grzejnik, grzmot, igrzyska, pielgrzym,
ch: chrząszcz, chrzciny,
j: dojrzały, rozejrzeć się, spojrzenie, ujrzeć,
w: nawrzucać, wrzask, wrzosowisko,
Niestety, bywaja wyjatki po spolgloskach k, p, w. Wtedy zamiast rz piszemy sz np.: pszczola, ksztalt, wszyscy.
Lekcja 18: Zasady pisowni wyrazow z rz wymiennym na r.
Do zobaczenia!
Podsumowanie:
Na dzisiejszej lekcji uczniowie utrwalili zasady pisowni wyrazów z rz. Dwuznak rz piszemy wtedy, gdy w innych formach danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych wymienia sie na r, np. mądrzy - bo: mądry, mądrość; piłkarz - bo: piłkarski, piłkarstwo; morze - bo: morski, morska. Dzieci poznaly, ze rz wymienne wystepuje w nazwach zawodow. Przyklady to: lekarz, pisarz, murarz itp. Praca domowa obejmuje dwie karty pracy zamieszczone ponizej. Dla osob nieobecnych w dzisiejszych zajeciach udostepniam link do materialu: https://drive.google.com/drive/folders/15x9UE1SFM-5XiM3CPdA-27DvRs3JsmK9
Załącznik nr 1:
Załącznik nr 2:
 
Lekcja 17: Budujemy piekne, rozwiniete zdania.
Praca domowa: Prosze wykonac dwie karty pracy zamieszczone ponizej w zalacznikach.
Podsumowanie lekcji:
Na dzisiejszej lekcji dzieci poznaly budowe zdania pojedynczego oraz budowe zdania zlozonego. Przypominam, ze zdanie pojedyncze zawiera jeden czasownik, zlozone natomiast wiecej niz jeden. Przypomnielismy rowniez wiadomosci o poznanych dotad czesciach mowy. Dokonywalismy rozbioru zdan na rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki oraz przyslowki. Ponadto dzieci uczyly sie rozpoznawac i uzywac w zdaniach nowa czesc mowy jaka sa spojniki. Poznalismy rowniez wiersz Jana Brzechwy pt.: "Samochwala".
Załącznik nr 1:
Załącznik nr 2:
 
Lekcja 16: Stopniowanie przyslowkow.
Praca domowa obejmuje wykonanie dwoch kart pracy: zalacznik numer 1 oraz 2.
Podsumowanie lekcji:
Na dzisiejszej lekcji utrwalilismy wiadomosci o przyslowku. Przpominam, ze przysłowek to częsc mowy okreslajaca czynnosci. Przysłowek nie odmienia się, choc ulega stopniowaniu. Odpowiada na pytania: jak? – ladnie, wesoło, spokojnie, nudno, strasznie (te przyslowki ulegaja stopniowaniu); gdzie? – blisko, daleko, wysoko, nisko, bokiem; kiedy? – dzisiaj, wczoraj, pojutrze, poprzednio. Poznalismy jak stopniowac przyslowki.
Załącznik nr 1:
Załącznik nr 2:
 
Lekcja 15: Przyslowek przyjacielem czasownika.
Praca domowa obejmuje wykonanie jednej karty pracy, ktora zamieszczona jest w zalaczniku numer 1 oraz nauczenie sie czytac jednej z dwoch czytanek znajdujacych sie w zalaczniku 2 lub 3 (czytanke bedziemy czytac na kolejnych zajeciach). Dodatkowo prosze o znalezie w tekscie, w wybranej przez Ciebie czytance pieciu przyslowkow.
Podsumowanie lekcji:
Przysłówek jest nieodmienną częścią mowy. Odpowiada na pytania jak? gdzie? kiedy? W zdaniu przysłówek łączy się z czasownikiem i jest jego określeniem, np. walczyć (jak?) odważnie, stać (gdzie?) blisko, skończyć (kiedy?) jutro. Wiele przysłówków można utworzyć od przymiotników, np. uważny – uważnie, ładny – ładnie, mądry - mądrze, grzeczny – grzecznie. Inne nie pochodzą od przymiotników, np. nagle, jutro, wieczorem. Tworzylismy rowniez przyslowki przeciwstawne tzw. opposites w jez. ang.
Załącznik nr 2:
Załącznik nr 3:
 
Lekcja 14: Czas przyszly czasownika.
Podsumowanie:
Czas przyszły czasownika używamy mówiąc o stanie, który nastąpi, lub czynności, która dopiero zostanie wykonana: pójdę, wymyślisz, będziemy się uczyć, zrozumieją, będą zadowoleni. W języku polskim istnieją dwie formy czasu przyszłego. Czas przyszły prosty tworzą czasowniki np.: zrobię, narysujesz, wyjedziemy, pójdą. Natomiast czas przyszły złożony tworzą takie czasowniki jak np.: będę czekała (będę czekać), będą gotowały (będą gotować), będą milczeli (będą milczeć). Praca domowa obejmuje obowiazkowo wykonanie dwoch kart pracy: zalacznik numer 1 oraz 2. Zalacznik numer 3 jest dla osob chetnych.
Załącznik nr 3:
 
Strona: 1 | Następna
"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."
Św. Jan Paweł II (1920-2005)"PĄCZEK.KAPUCYNI.PL" (FUNDACJA KAPUCYNI I MISJE) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny
Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.
Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.
Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.
Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:
internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org
"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."
Św. Jan Paweł II (1920-2005)
© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Internetowy Serwis Edukacyjny | internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | Portal ISE 2.9
CSS Framework copyright by Vision Design - graphic zoo | MFG labs icon set copyright by MFG labs