Witamy na stronie Szkoły Języka Polskiego w New Britain. Adres Naszej Szkoły: Polish Language School, Inc., P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221, Zajęcia szkolne odbywają się w New Britain High School (2 piętro) 110 Mill St New Britain, CT 06053, Tel. 860 604-7797 e-mail biuro.szkolajp@gmail.com

 

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Zadania domowe
klasa IV CStrona: 1 | Następna

 

- - - Strona 1 z 14 - - -

 


Lekcja 19: Rz po spolgloskach.

 
Podsumowanie lekcji:
Dzieci zapoznaly sie z zasada ortograficzna, gdzie RZ wystepuje po nastepujacych spolgloskach: P, B, T, D, K, G, CH, J, W. Utrwalilismy pisownie wyrazow zawierajacych rz po literach:
p: pieprz, przecinek, przygoda, sprzedać,
b: brzmieć, brzoza, dobrze, olbrzym,
t: ostrzeżenie, potrzeba, wewnątrz, wietrzny,
d: drzemka, drzwi, modrzew,
k: krzak, krzyżyk, pokrzywa, skrzydło,
g: grzejnik, grzmot, igrzyska, pielgrzym,
ch: chrząszcz, chrzciny,
j: dojrzały, rozejrzeć się, spojrzenie, ujrzeć,
w: nawrzucać, wrzask, wrzosowisko,
Niestety, bywaja wyjatki po spolgloskach k, p, w. Wtedy zamiast rz piszemy sz np.: pszczola, ksztalt, wszyscy.

Praca domowa obejmuje wykonanie karty pracy, ktora znajduje sie w zalaczniku numer 1 oraz nauczenie sie czytac czytanki z zalacznika numer 2 pod tytulem: "Nauczka" bez odpowiedzi na pytania znajdujace sie pod tekstem czytanki. Praca nad tymi pytaniami przewidziana jest na nastepnych zajeciach.

 

Załącznik nr 1:

 

 

Załącznik nr 2:

 

 

Załącznik nr 3:

 

 

 

 

2021-02-27 13:05:28 ET
Karolina Panioto
27 lutego 2021

 

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II - New Britain, Connecticut
110 Mill Street - New Britain, CT 06050-2221 - United States of America

Lekcja 18: Zasady pisowni wyrazow z rz wymiennym na r.

 
Podsumowanie:
Na dzisiejszej lekcji uczniowie utrwalili zasady pisowni wyrazów z rz. Dwuznak rz piszemy wtedy, gdy w innych formach danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych wymienia sie na r, np. mądrzy - bo: mądry, mądrość; piłkarz - bo: piłkarski, piłkarstwo; morze - bo: morski, morska. Dzieci poznaly, ze rz wymienne wystepuje w nazwach zawodow. Przyklady to: lekarz, pisarz, murarz itp. Praca domowa obejmuje dwie karty pracy zamieszczone ponizej. Dla osob nieobecnych w dzisiejszych zajeciach udostepniam link do materialu: https://drive.google.com/drive/folders/15x9UE1SFM-5XiM3CPdA-27DvRs3JsmK9

Do zobaczenia!

 

Załącznik nr 1:

 

 

Załącznik nr 2:

 

 

 

 

2021-02-20 13:17:15 ET
Karolina Panioto
20 lutego 2021

 


Lekcja 17: Budujemy piekne, rozwiniete zdania.

 
Podsumowanie lekcji:
Na dzisiejszej lekcji dzieci poznaly budowe zdania pojedynczego oraz budowe zdania zlozonego. Przypominam, ze zdanie pojedyncze zawiera jeden czasownik, zlozone natomiast wiecej niz jeden. Przypomnielismy rowniez wiadomosci o poznanych dotad czesciach mowy. Dokonywalismy rozbioru zdan na rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki oraz przyslowki. Ponadto dzieci uczyly sie rozpoznawac i uzywac w zdaniach nowa czesc mowy jaka sa spojniki. Poznalismy rowniez wiersz Jana Brzechwy pt.: "Samochwala".

Praca domowa: Prosze wykonac dwie karty pracy zamieszczone ponizej w zalacznikach.

 

Załącznik nr 1:

 

 

Załącznik nr 2:

 

 

 

 

2021-02-06 13:33:50 ET
Karolina Panioto
6 lutego 2021

 


Lekcja 16: Stopniowanie przyslowkow.

 
Podsumowanie lekcji:
Na dzisiejszej lekcji utrwalilismy wiadomosci o przyslowku. Przpominam, ze przysłowek to częsc mowy okreslajaca czynnosci. Przysłowek nie odmienia się, choc ulega stopniowaniu. Odpowiada na pytania: jak? – ladnie, wesoło, spokojnie, nudno, strasznie (te przyslowki ulegaja stopniowaniu); gdzie? – blisko, daleko, wysoko, nisko, bokiem; kiedy? – dzisiaj, wczoraj, pojutrze, poprzednio. Poznalismy jak stopniowac przyslowki.

Praca domowa obejmuje wykonanie dwoch kart pracy: zalacznik numer 1 oraz 2.

 

Załącznik nr 1:

 

 

Załącznik nr 2:

 

 

 

 

2021-01-30 14:48:40 ET
Karolina Panioto
30 stycznia 2021

 


Lekcja 15: Przyslowek przyjacielem czasownika.

 
Podsumowanie lekcji:
Przysłówek jest nieodmienną częścią mowy. Odpowiada na pytania jak? gdzie? kiedy? W zdaniu przysłówek łączy się z czasownikiem i jest jego określeniem, np. walczyć (jak?) odważnie, stać (gdzie?) blisko, skończyć (kiedy?) jutro. Wiele przysłówków można utworzyć od przymiotników, np. uważny – uważnie, ładny – ładnie, mądry - mądrze, grzeczny – grzecznie. Inne nie pochodzą od przymiotników, np. nagle, jutro, wieczorem. Tworzylismy rowniez przyslowki przeciwstawne tzw. opposites w jez. ang.

Praca domowa obejmuje wykonanie jednej karty pracy, ktora zamieszczona jest w zalaczniku numer 1 oraz nauczenie sie czytac jednej z dwoch czytanek znajdujacych sie w zalaczniku 2 lub 3 (czytanke bedziemy czytac na kolejnych zajeciach). Dodatkowo prosze o znalezie w tekscie, w wybranej przez Ciebie czytance pieciu przyslowkow.

 

Załącznik nr 2:

 

 

Załącznik nr 3:

 

 

 

 

2021-01-23 14:05:07 ET
Karolina Panioto
23 stycznia 2021

 


Lekcja 14: Czas przyszly czasownika.

 
Podsumowanie:
Czas przyszły czasownika używamy mówiąc o stanie, który nastąpi, lub czynności, która dopiero zostanie wykonana: pójdę, wymyślisz, będziemy się uczyć, zrozumieją, będą zadowoleni. W języku polskim istnieją dwie formy czasu przyszłego. Czas przyszły prosty tworzą czasowniki np.: zrobię, narysujesz, wyjedziemy, pójdą. Natomiast czas przyszły złożony tworzą takie czasowniki jak np.: będę czekała (będę czekać), będą gotowały (będą gotować), będą milczeli (będą milczeć). Praca domowa obejmuje obowiazkowo wykonanie dwoch kart pracy: zalacznik numer 1 oraz 2. Zalacznik numer 3 jest dla osob chetnych.

 

Załącznik nr 3:

 

 

 

 

2021-01-16 13:57:54 ET
Karolina Panioto
16 stycznia 2021

 


- - - Strona 1 z 14 - - -

 

Strona: 1 | Następna 

 

"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Strona zasilana przez
Internetowy Serwis Edukacyjny

Potrzebujesz stronę internetową dla Twojej szkoły?

Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.

Promuj Twój biznes z nami!

Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.

Potrzebujesz stronę internetową lub web hosting?

Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.


Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:

 

internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org

 

"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

 

 

"DOM SAMOTNEJ MATKI" (Visitation House) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny