klasa IV A

Historia Swieta Dziekczynienia w USA.

Na podstawie filmu dokumentalnego oraz informacji z podrecznika dzieci poznaly historie powstania, tradycje i zwyczaje zwiazane ze Swietem Dziekczynienia w USA. Wprowadzono rowniez pojecie przymiotnika, czyli czesci mowy okreslajaca cechy istot zywych, rzeczy i zjawisk.

Zadanie domowe:
1. Nauczyc sie pieknie czytac wybrany fragment czytanki "Zazrosna Klara" na str.67
2. Napisac z zeszycie krotka notatke "Tradycje i zwyczaje Swieta Dziekczynienia w moim domu" - w tekscie podkreslic wszystkie uzyte przymiotniki.
3. Nauczyc sie opowiadac powyzsza notatke.

2021-11-22 20:28:45 ET
4 grudnia 2021

Legenda o powstaniu Podhala.

Temat lekcji poswiecony byl legendzie o powstaniu Podhala. Uczniowie ogladali film dokumentalny o Podhalu i jego atrakcjach oraz poznali podstawowe slowa w gwarze goralskiej.
Utrwalalismy wiadomosci o rzeczowniku a szczegolnie odmiane przez przypadki.

1. Nauczyc sie pieknie czytac wybrany fragment czytanki str. 51
2. Wybierz trzy rzeczowniki w liczbie pojedynczej i odmien je przez przypadki w zeszycie - wzor znajdziesz w cwiczeniach str.16

2021-11-14 22:44:55 ET
20 listopada 2021

Dla tych, ktorzy odeszli. Dzien Wszystkich Zmarlych.

Lekcja poswiecona byla polskiej tradycji zwiazanej z dniem Wszystkich Swietych i Zaduszek. Cwiczylismy ciche i glosne czytanie ze zrozumieniem oraz pisanie ze sluchu. Rozwijalismy slownictwo poprzez wprowadzenie terminologii zwiazanej z obchodami Dnia Zmarlych.
Wprowadzono pojecie rzeczownika, jego rodzje i odmiane.

1. Nauczyc sie pieknie czytac wybrany fragment czytanki str. 57
2. Wykonac karte pracy, ktora dzieci otrzymaly w szkole.
3. Nauczyc sie opowiadac jak wygladaja obchody Swieta Zmarlych w polskich rodzinach.

2021-11-01 18:05:26 ET
6 listopada 2021

Legenda o poznanskich koziolkach.

Na ostatnich zajeciach poznawalismy legende 'O poznanskich koziolkach". Cwiczylismy czytanie ciche i glosne oraz pracowlismy nad rozwojem slownictwa. Ogladalismy film o Poznaniu i wskazywalismy polozenie miasta na mapie Polski. Utrwalalismy umiejetnosc rozpoznawania rodzajow zdan.
1. Nauczyc sie pieknie czytac wybrany fragment czytanki str.33
2. Przygotowac sie do dyktanda - str. 36 w Czytance

2021-10-25 21:37:09 ET
30 października 2021

Legenda o krolewnie Juracie.

Na ostatnich zajeciach dzieci doskonalily technike glosnego czytania i cichego czytania ze zrozumieniem. Poznaly legende o krolewnie Juracie, nauczyly sie wskazywac polozenie geograficzne Morza Baltyckiego i dowiedzialy sie wiele ciekawych informacji na jego temat. Utrwalono umiejetnosc rozpoznawania samoglosek i spolglosek w wyrazach. Cwiczylismy takze okreslanie rodzaju zdan.

Zadanie domowe:
1. Nauczyc sie pieknie czytac wybrany fragment czytanki pt."O krolewnie Juracie" str. 27
2. W zeszycie napisz 3 zdania kazdego rodzaju (oznajmujace, pytajace, rozkazujace).
3. W Cwiczeniach wykonaj cwiczenie 6/11
4. Uczniowie, ktorzy nie zaliczyli dyktanda (maja pod dyktandem napisane...Przepisz tekst jeszcze raz.) przepisuja starannie tekst dyktanda do zeszytu.

2021-10-17 22:45:53 ET
23 października 2021

Krol Macius 1 - poznajemy sylwetke Janusza Korczaka.

Na ostatniej lekcji dzieci czytaly fragment ksiazki J. Korczaka pt. "Krol Macius 1" oraz poznaly biografie tego wybitnego pedagoga. Ogladalismy fragmenty filmu "Korczak" i czytalismy jego zyciorys. Rozwijalismy slownictwo i poprawnosc gramatyczna wypowiedzi ustnej poprzez swobodne rozmowy na temat mysli pedagogicznej i postawy J. Korczaka wobec dzieci.
Utrwalalismy podzial na gloski i sylaby. Cwiczylismy polski alfabet oraz poprawna pisownie wyrazow.

Zadanie domowe:
1. Nauczyc sie pieknie czytac wybrany fragment czytanki str.21 "Krol Macius 1"
2. Wykonac pisemnie olowkiem cwiczenia 10 str.6, 11/7, 12/7 - nowe cwiczenia, ktore dzieci otrzymaly na zajeciach.

2021-10-03 21:13:48 ET
9 października 2021