Witamy na stronie Szkoły Języka Polskiego w New Britain. Adres Naszej Szkoły: Polish Language School, Inc., P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221, Zajęcia szkolne odbywają się w New Britain High School (2 piętro) 110 Mill St New Britain, CT 06053, Tel. 860 604-7797 e-mail biuro.szkolajp@gmail.com

 

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Zadania domowe
klasa LICEALNA IX AStrona: 1 | Następna

 

- - - Strona 1 z 4 - - -

 


Materiał nauczania zaplanowany na 04/04/20. Ferie wiosenne do 25 kwietnia.

 
Temat: 1) NIKT NIE RODZI SIĘ ŚWIĘTYM . NA ŚWIĘTOŚĆ TRZEBA ZAPRACOWAĆ CAŁYM SWOIM ŻYCIEM - wspominamy Św. Jana Pawła II - patrona naszej szkoły w rocznicę jego śmierci - 2 kwietnia 2005 roku.
2) WIELKANOC - EASTER - "ALLELUJA!" - święta radości, nadziei i nowego życia. Piękno polskich tradycji.
3) OSTATNI Z WIELKICH KRÓLÓW - "LEW " LECHISTANU - JAN III SOBIESKI. Uratował Europę przed "zalewem islamu".

Materiały do przypomnienia/ retrospekcji:

Odnośnie #1 - proszę przepisać do zeszytu , nie przysyłać do sprawdzenia.
Jan Paweł II pokazywał swoim przykładem, jak żyć, aby być dobrym człowiekiem. O wszystkich się troszczył - w czasie swojego Pontyfikatu (okres rządów jednego papieża) odwiedził 104 kraje w tym 8 razy Polskę. Był poliglotą (perfekcyjnie mówił w 8 językach), poetą, aktorem, lubił żartować.
- Uczył pokory i szacunku dla innych: "Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, nie przez to kim jest, ale przez to czym dzieli się z innymi"
- Upominał: "Bądźcie sobie życzliwi, pomagajcie biednym, współczujcie tym, którzy są w smutku" ; "Świętymi bądźcie"!
- Nie "mieczem", ale słowem zmienił świat i wielu ludzi.
- Kazał nam przebaczać - sam wybaczył Ali Agcy , człowiekowi, który chciał go zabić i zniszczył mu zdrowie.
- Pokazywał jak cierpieć w milczeniu, nie narzekać i jeszcze za to dziękować (cierpiał na chorobę Parkinsona).
- Respektował inne religie - wszedł do meczetu, synagogi i kościoła luterańskiego, uczył miłości do drugiego człowieka, bez względu na rasę i wyznanie.
- Ojciec Święty kochał Polskę i tęsknił do niej. Miał takie marzenie, które nie zdążyło się spełnić : chciał jeszcze raz pojechać w Bieszczady - jako młody
ksiądz "schodził" je całe, uwielbiał wycieczki górskie i rowerowe, spływy kajakowe, jazdę na nartach ( przestał na nich jeździć dopiero w wieku 74 lat.
Wciąż jednak grał w ping - ponga i dużo pływał.
Jako pierwszy zrezygnował z lektyki, na której dotąd noszono papieży, uważał że jest mu to kompletnie niepotrzebne i nie chce być noszony.
Złamał wiele konwenansów. Był mistykiem. Spóźniał się często na spotkania, na posiłki, nawet na msze święte: powód był zawsze jeden - modlił się gdzieś
na uboczu, leżał krzyżem w kaplicy, odmawiał Rózaniec i wtedy nie reagował na otoczenie, nikogo nie słyszał, zupełnie się wyłączał.
Prosił młodych ludzi :Nie bójcie się! Otwórzcie szeroko drzwi Chrysusowi, bo tylko On wie, co jest w człowieku, tylko On to wie"
- Zwracał się do młodzieży : "Nie bójcie się stawiać sobie wymagań i wymagajcie od siebie, chociaż inni tego od was nie wymagają".
Żyjmy więc tak, jakby On chciał, byśmy żyli.
Ojciec Święty odszedł w towarzystwie wesołej kampanii. Młodzież na Placu św. Piotra śpiewała do czwartej nad ranem wpatrzona w jeden punkt: okno
Papieża. Jan Paweł II poświęcił im ostatnie zdanie swojego życia z trudem odtworzone: "Szukałem Was, teraz przybyliście do mnie i za to Wam
dziękuję".
" Święty za życia" - krzyczeli Polacy". "Santo Subito " (Święty Natychmiast ) - wołali Włosi.
Dziękujemy Ci Ojcze Święty!

Odnośnie #2
Symbole Świąt Wielkanocnych i ich znaczenie.
1) "Alleluja" - okrzyk radości, zwycięstwa życia nad śmiercią.
2) Środa Popielcowa - zapowiada 40 dni postu, posypywanie głów popiołem na znak przemijania życia; okres wyciszenia, refleksji, spowiedzi.
3) Niedziela Palmowa - święcenie palm na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.
4) Wielki Tydzień:
a) Wielki Czwartek - Ostatnia Wieczerza, Pan Jezus umył nogi Apostołom.
b) Wielki Piątek - jedyny dzień, kiedy w kościele katolickim nie odprawia się mszy świętej. Czyta się / rozważa Mękę Pańską i adoruje Krzyż.
Można obejrzeć film: "Passion" - Mel Gibbson
c) Wielka Sobota - to dzień odwiedzin grobów , święcenia pokarmów (jajko - znak nowego, odradzającego się życia), wody i ognia.
d) Wielka Niedziela - Rezurekcja - uroczysta msza święta wcześnie rano z procesją dookoła kościoła.. Wierni składają sobie życzenia i pozdrawiają się słowami: "Chrystus Zmartwychwstał ! " "Prawdziwie Zmartwychwstał! "
e) Wielkanocne śniadanie - wyjątkowe - dzielimy się święconką, miłością w rodzinie, na dzieci czeka wiele niespodzianek
f) Wielki Poniedziałek - lany Poniedziałek - "Śmingus - Dyngus "

Odnośnie #3
- Rok 1683 - Jan III Sobieski - Zwycięstwo pod Wiedniem - wielka zasługa husarii polskiej i znakomitej strategii bitwy.
Anegdota ( krótkie,dowcipne opowiadanie z pouentą) związana z bitwą.
Przed bitwą wezyr (dowódca) turecki wysłał do króla polskiego Jana III Sobieskiego kosz maku na znak, że tyle ma żołnierzy, ile ziarnek maku w koszu - to znaczy niezliczoną ilość ( w rzeczwistości miał 140 tysięcy żołnierzy) . W odpowiedzi polski król odesłał mu garnek pełen ziaren pieprzu z uwagą, że Polaków jest tylu, ile ziaren pieprzu, ale niech spróbuje je zgryźć (połączona armia polsko - austriacka liczyła 70 tysięcy żołnierzy).
Przeczytać: Listy do Marysieńki - strona 192 - 194 . Proszę zakreślić prawidłowe odpowiedzi na stronie 195 - w zeszycie tylko , nie przysyłać do sprawdzenia.

KOCHANI UCZNIOWIE!
NIECH ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY PRZYNIOSĄ WAM I WASZYM RODZINOM NOWE ZDROWIE ORAZ NADZIEJĘ NA LEPSZE DNI!
WESOŁEGO ALLELUJA!


 

 

2020-04-05 19:21:56 ET

Elżbieta Mulawka
25 kwietnia 2020

 

Miejsce na wizytówkę Twojego biznesu!

50% dochodu z każdej wizytówki dofinansuje szkołę, która korzysta z Internetowego Serwisu Edukacyjnego

Informacje pod e-mailem internetowyserwisedukacyjny@gmail.com

List do uczniów klasy IX A oraz materiał nauczania na sobotę 28 marca

 
Kochani Uczniowie klasy IX A !
Nie możemy się spotykać, ale możemy do siebie pisać. Dziękuję Tym , ktorzy systematycznie to robią i przesyłają mi swoje prace domowe.
Czekają Was prawdopobnie długie tygodnie izolacji z powodu "pandemii koronowirusa". Żyje tym cały świat. Słowo to jest powtarzane jak mantra, odmieniane przez wszystkie przypadki.
Bądzcie uważni! Przestrzegajcie zaleceń ale unikajcie strachu, apatii/zniechęcenia, "nic nie robienia" i nudy. Nie dajmy się!
Aby uniknąć paniki, dobrze jest mieć jednak plan na wypadek, gdyby ten "nieproszony gość" pojawił się w naszym otoczeniu - jestem pewna, że tak się nie stanie.
Niech Was nie przeraża, że niektóre produkty : jak np. papier toaletowy, hand sanitizer są prawie niedostępne; ludzie zawsze gromadzą zapasy w sytuacji zagrożenia. Cieszmy się, że nie brakuje nam wody , żywności a nasi bliscy są bezpieczni.
Każdy z Was ma inną odporność psychiczną i sam musi znaleźć sposób o zadbanie o siebie w tej nowej sytuacji w której się znaleźliśmy .
Powinniście prowadzić zdrowe, radosne życie, mieć kontakt z kolegami/koleżankami - polecam: wirtualny/telefoniczny/listowny - tylko. Chociaż dzieci i młodzież jak dotąd, wirus ten traktuje dosyć łagodnie (Thank GOD), mogą jednak być "nosicielami" dla dorosłych, sami o tym nie wiedząc. Przestrzegajcie więc "social distancing" i pozostajcie w domach.
Dla tych, którzy nie mają pomysłu "co ze sobą zrobić" ( gdy mają extra czas ) aby się nie nudzić i nie smucić podpowiadam:
1) Zaraź się "wirusem czytelniczym" lub słuchaj audiobooka. Propozycje: "Tajemnica klejnotu Neferti" ; "Kamienie na szaniec" - A. Kamiński; "Chłopi - tom III - Wiosna - S.W.Reymont; "Wyspa"- O. Tokarczuk ; "Harry Potter", "Władca Pierścieni" Tolkiena; "Feliks, Net i Nika" - Rafał Kosik ; "Stary człowiek i morze" E. Hemingway
2) Obejrzyj nową wersję "Ani z Zielonego Wzgórza" na Netflix
3) Znajdź nowe hobby - kto ma wiele zainteresowań rzadziej się nudzi i nie jest nudny, kiedy jest z innymi
4) Odrabianie lekcji będzie frajdą, jeśli skoncentrujesz się na celu
5) pisz blog - uważaj tylko co piszesz, bo nie da się potem tego wymazać
6) Zaproś się do pomocy w kuchni
7) Zresetuj swój mózg - zostaw inernet i zrób generalne porządki w swoim pokoju - ułóż swoje ubrania, spakuj rzeczy, których nie używasz, przemebluj/pomaluj/udekoruj
8) Znajdź czas na spacer, ćwicz, zaprojektuj treningi z rodziną, dobrze się wyśpij
9) Śpiewaj / graj na instrumencie muzycznym / zrób sobie domowe SPA
10) Jest wiosna - posadź swoją ulubioną roślinę i pielęgnuj ją
11) Wiem, że niektórzy świetnie gotują, niech więc zaskoczą rodzinę jakimś nowym daniem
Na pewno jest też wiele innych, ciekawych rzeczy do zrobienia. Podzielcie się ze mną swoimi pomysłami.
Wierzę , że nasz Anioł Stróż do którego modliliśmy się w każdą sobotę będzie miał Was i Wasze Rodziny w swojej opiece. Postarajcie się dobrze wykorzystać ten dodatkowy czas. Przede wszystkim jednak pamiętajcie, że należy się wyciszyć i skoncentrować na lekcjach : angielskich i polskich, bo to nie są wakacje od szkoły. Życzę Wam dużo ciepliwości ! Do zobaczenia! Trzymajcie się Wiosennie i Zdrowo! :)
Temat lekcji : Wstrzymał Slońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię - Mikołaj Kopernik i inni polscy odkrywcy gwiazd i planet. Gramatyka: Kiedy używamy dopełniacza w języku polskim?
Materiały : "Przeczytać strona 188 - 191
Wykonać : Ćwiczenia : G1 - G- 5 w książce tylko. Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: emulawka.szkolajp@gmailcom lub emulawka@yahoo.com ; cell: 860-751-2198 :)

 

 

2020-03-29 19:38:06 ET

Elżbieta Mulawka
28 marca 2020

 


Materiał nauczania zaplanowany na sobotę 21 marca 2020 roku.

 
Temat: Niezrównani przedstawiciele kultury europejskiej XVII wieku.
Cele: Zapoznanie z wynalazkami naukowymi (prawo grawitacji, termometr rtęciowy...; genialni kompozytorzy (nazwiska - utwory); wyjątkowi malarze, rzezbiarze; mistrzowie literatury.
Z cyklu: Przysłowia polskie: 1) "Kto się myje, ten długo żyje" 2) "Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka" - przepisać do zeszytu, umieć słownie objasnić znaczenie.
Materiały: Przeczytać - "Wybitne umysły / twórcy epoki - strona 171 - 172.
Wykonać: Uzupełnij tabelę # III strona 174 - w zeszycie lub książce tylko. Sprawdzę w pózniejszym terminie. Wszystkie pytania proszę wysyłać na adres: emulawkajp@gmail.com. Pozdrawiam Was wszystkich z nadzieją, że wkrótce się spotkamy. :)

 

 

2020-03-22 19:22:48 ET

Elżbieta Mulawka
28 marca 2020

 


JĘZYK POLSKI : Program nauczania zaplanowany na sobotę 14 marca,2020.

 
Temat: Co oznaczał "Sarmatyzm" w kulturze szlacheckiej XVII wieku? Barok w architekturze i sztuce.

Cele lekcji: utrwalenie pojęć: "barok"( str.170) " kontrreformacja" (str.173) , "potop szwedzki"( str.163) wojny prowadzone w XVII wieku, wybitni hetmani (str.165-166). Zapoznanie się z kulturą baroku w Polsce,nurtem sarmackim wśród szlachty polskiej oraz architekturą tego okresu .
Z cyklu:"Przysłowia polskie" - jak rozumiesz mądre powiedzenia: " Myśleć o niebieskich migdałach" oraz " Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz! " (umieć ustnie wyjaśnić znaczenie tych pouczeń).
Materiały: Przeczytać - "Barok w Polsce"-str.176-177; "Śladami barokowych zabytków"- str.181-183 .
Wykonać: ćwiczenia:I,II,III ; uzupełnij tekst ....- #2 - str.178-180 - piszemy odpowiedzi w zeszycie (uczniowie,którzy pożyczyli podręczniki literacko-językowe-Czytanka) lub w książce pozostali.Sprawdzę po powrocie do szkoły.

Praca domowa: Rozwiąż krzyżówkę - str. 180. Napisz krótką wypowiedz na temat: Jak spędzasz czas wolny od zajęć lekcyjnych w szkole? Proszę zrobić zdjęcie pracy domowej i przesłać na moją komórkę : 860 -751-2198 lub jako załącznik na *Gmail* (emulawka.szkolajp@gmail.com) do sprawdzenia. Jest to warunkiem uzyskania promocji do następnej klasy. Będziemy kontynuować program nauczania przez internet aż do odwołania..Trzymajcie się ZDROWO!

 

 

2020-03-16 00:05:06 ET

Elżbieta Mulawka
21 marca 2020

 


Geografia

 
Przeczytać : "POLACY I POLONIA W ŚWIECIE" - strona 62 - 72.
Uzupełnij ćwiczenia: 1 - 4 strona 73.

 

 

2020-03-01 14:15:41 ET

Elżbieta Mulawka
7 marca 2020

 


JĘZYK POLSKI

 
Przeczytaj : "BAROK" - kartka z historii, str.162 - 166
Podkreśl prawidłowe odpowiedzi: ćwiczenia 1 - 17 - strona 167
Ćwiczenie 2 i 3 strona 168.

 

 

2020-03-01 14:07:05 ET

Elżbieta Mulawka
7 marca 2020

 


- - - Strona 1 z 4 - - -

 

Strona: 1 | Następna 

 

"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Miejsce na reklamę Twojego biznesu!

50% dochodu z tej reklamy dofinansuje szkołę, która korzysta z Internetowego Serwisu Edukacyjnego

Informacje pod e-mailem internetowyserwisedukacyjny@gmail.com

Strona zasilana przez
Internetowy Serwis Edukacyjny

Potrzebujesz stronę internetową dla Twojej szkoły?

Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.

Promuj Twój biznes z nami!

Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.

Potrzebujesz stronę internetową lub web hosting?

Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.


Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:

 

internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org

 

"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

"DOM SAMOTNEJ MATKI" (Visitation House) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny

 

 

Źródło kanał YouTube: Catholic TV Network