klasa V B

Podzielenie sie swoimi spostrzezeniami.

1. W dalszym ciagu sprawdzam wasze zadania domowe. Nie martwcie sie o filmiki z czytaniem. Nie jest to mozliwe przeslac na moj adres e-mailowy. Bede probowala zadzwonic do was i sprobujecie przeczytac wybrany, dowolny fragment czytanki lub wiersza przez telefon.
2. Wkrotce omowie najczesciej popelniane bledy w zadaniach, aby w ten sposob pomoc wam w dalszej nauce jezyka polskiego.
3. Jezeli chodzi o historie to w klasie piatej powinniscie wiedziec najwazniejsze wiadomosci o dynastii Piastow. Doczytajcie rubryki: ZAPAMIETAJ! na str: 48 i 58 oraz teksty na str: 54, 55 pt."Kazimierz Wielki", "Dobry Gospodarz", o sredniowiecznym miescie na str:63, o uniwersytetach i zakach na str: 64,65,66.

2020-05-16 15:28:19 ET

16 maja 2020

Dzien Mamy. 100 rocznica urodzin Sw. Jana Pawla II.Rodzaje zdan.

1. Naucz sie czytac, ale bylo by lepiej na pamiec dwoch modlitw: przed lekcja i po lekcji. *Duchu Swiety, ktory oswiecasz serca
i umysly nasze dodaj nam ochoty i zdolnosci, aby ta nauka byla dla nas pozytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. *Dzieki Ci Boze za swiatlosc tej nauki. Pragniemy, abysmy nia oswieceni mogli Cie wielbic i wole Twoja wypelniac. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. Wpisz je do zeszytu i w dowolny sposob odznacz (by lepiej bylo widac).
2. Wyjasnij pisemnie na kartce slowa poetki Wandy Chotomskiej: Nie zablodzi ten, kto czyta. Ciekawscy zyja dluzej.(szesc zdan)
3. Rozwiaz sprawdzian cz.I na str: 97,98,99,100. Orzeczenie to czasownik (VERB).
4. Naucz sie czytac wiersza pt. "Piwonie". To jest ostatnie zadanie domowe w tym roku szkolnym.
5. Mozecie wysylac swoje zadania do sprawdzenia na moj adres E-mailowy: mgorecki.szkolajp@gmail.com. Sprobujcie tez wyslac
2-minutowe filmiki z czytania dowolnych tekstow, ktore zadalam.
6. Ciekawy film o papiezu pt."POPE JOHN PAUL II based on the powerful true story" oraz ksiazki:"O TYM, JAK JAN PAWEL II KILKADZIESIAT RAZY OKRAZYL KULE ZIEMSKA" -Joanna Krzyzanek, "JAN PAWEL II AUTOBIOGRAFIA"-Justyna Kilianczyk-Zieba.

2020-05-09 16:12:43 ET

16 maja 2020

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r. Przyimek.

1. Zapamietaj !
* Konstytucja to zbior praw i obowiazkow kazdego czlowieka.
* 2 maja obchodzimy Dzien Polonii i Polakow Za Granica oraz Dzien Flagi Polski.
2. Obejrzyj ponizszy filmik:
3. Przyimki laczac sie z rzeczownikami tworza WYRAZENIA PRZYIMKOWE. Przyimki tez wystepuja wraz z liczebnikami, np:po pierwsze, z zaimkami, np:do was, z przyslowkami, np:za wesolo i z przymiotnikami, np:za drogi.
4. Wykonaj cw:1,2,3,4,5 na str:82 i 83. Przyimki (PREPOSITIONS)
5. Najwazniejsze wydarzenia z historii wypisze na kartkach dla kazdego. Prosze systematycznie odrabiac zadania domowe i dbajcie o siebie. Dobrze, ze jestescie.
6. Moze bedzie sposobnosc sprawdzic wasze zadania domowe. Mysle nad tym.

2020-05-04 23:13:01 ET

9 maja 2020

180 rocznica urodzin wspanialej polskiej aktorki,Heleny Modrzejewskiej. Spojnik.

1. Naucz sie czytac czytanke pt."Helena Modrzejewska w San Francisco". Nastepnie przeczytaj slownictwo zwiazane z teatrem l na kartce uloz zdania z piecioma dowolnymi wyrazami.
2. Spojniki czyli (CONJUNCTIONS) pelnia role lacznika zdan lub ich czesci. Przed niektorymi STAWIA SIE przecinki, np: dlatego, poniewaz, gdy, wiec, zatem a innymi NIE STAWIA SIE, np: ani lub i a czy oraz albo. Tylko stawiamy przed nimi, gdy powtarzamy je w tym samym zdaniu, np: Pojade w gory Tatry albo w Pieniny, albo w Bieszczady.
3, Wykonaj cw:1 na str:85, cw:2 na str:86.

2020-04-26 23:12:36 ET

2 maja 2020

Wielkanocne zwyczaje i obrzedy ludowe. Czytanka pt."Wielkanoc w Bullerbyn".

1. Nasze zwyczaje i obrzedy wielkanocne sa najpiekniejsze i najciekawsze w swiecie. Stwierdzam to po ogladnieciu sporej liczby filmow i innych materialow oraz wlasnych doswiadczen. Na podstawie ponizszych filmikow, na kartce napisz, co sie znajduje w koszyczku wielkanocnym tzw. "swieconce" i co to symbolizuje? Wypisz zwyczaje wielkanocne.
2. Wykonaj samodzielnie test na str:77 i cw: 1, 2, 3, 4 na str:69 i 70 o zaimkach. ZAIMKI (pronouns) UZYWAMY, GDY CHCEMY UNIKNAC POWTORZEN W KOLEJNYCH (NASTEPNYCH) ZDANIACH. Musicie wiedziec, ze je uzywamy w naszym jezyku.
3. Naucz sie czytac tekstu do dyktanda i szersze ujecie tematu lekcji na str:150.
4. Mam dla was pomoce, ktore wysle.

Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe

Polskie Tradycje Wielkanocne: Palmy i Pisanki

2020-04-07 22:56:44 ET

25 kwietnia 2020

Pierwsze zwiastuny czyli oznaki wiosny.Pisownia koncowek:-arz,-erz,-uje,-unek.

1.Uloz dziesiec zdan o zwiastunach wiosny. Zaobserwuj uwaznie otaczajaca cie przyrode, pogode, dzien i noc. Ponadto pomoga wam w tym filmiki na YOUTUBE pt."Kraina tysiaca bocianow", " Wiosna-pierwsze oznaki w przyrodzie- nowy film edukacyjny".
2.Warto odwiedzic Hubbard Park w Meriden.
3.Sprobujcie wymyslec i napisac po dziesiec wyrazow z koncowkami:-arz, np.stolarz (pomyslcie o nazwach zawodow), -erz, np. kolnierz, zwierz, -uje, np.gotuje (pomyslcie o czynnosciach), -nek, np. rysunek, pakunek, warunek.
4.Naucz sie czytac wiersza pt."Zelazowa Wola", str:137 i piosenki pt."Jak dlugo na Wawelu, Zygmunta bije dzwon", str:134.

2020-03-31 23:59:58 ET

4 kwietnia 2020